Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Půjčená umělecká díla by se neměla zabavovat, dohodla se Praha s Vídní

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii.  Na snímku obraz Jezero s lekníny, jehož autorem je Claude Monet.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii. Na snímku obraz Jezero s lekníny, jehož autorem je Claude Monet. | foto: ČTK

BRUSEL Česko a Rakousko se v pondělí dohodly, že umělecké předměty, které jsou součástí výstav v zahraničí, nemohou podléhat jakékoliv formě zabavení. Příslušnou deklaraci, která je však právně nezávazným dokumentem, v Bruselu podepsali český ministr zahraničí Jan Kohout a jeho rakouský kolega Michael Spindelegger.

Deklaraci Praha a Vídeň vypracovaly na základě zkušeností z roku 2011, kdy byla ve Vídni na návrh společnosti Diag Human zabavena zapůjčená umělecká díla z Česka. Dokument, který vyjadřuje přesvědčení států, že umělecké předměty by se zabavovat neměly, je otevřený, připojit se tak mohou v případě zájmu i další země.

Připojit se mohou i další státy

"Je to bilaterální dohoda za tím účelem, aby nebyla zabavována umělecká díla v případech nějakých obchodních sporů," řekl ČTK a Českému rozhlasu ministr Kohout. K textu deklarace se připomínkami vyjadřovaly členské státy EU, možnost případného přistoupení se týká i členských států Rady Evropy. Zájem podle neoficiálních informací projevily asi dvě desítky zemí.

České ministerstvo zahraničí připomnělo, že pravidlo už je součástí mezinárodního obyčejového práva a kodifikuje jej Úmluva OSN o jurisdikčních imunitách národů a jejich majetku z roku 2004. Ta však zatím nezačala platit. Smyslem podepsaného textu je tak posílení právní pozice států při zapůjčování jejich kulturního majetku za účelem veřejných výstav do ciziny.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii.  Na snímku soubor Elektrické křeslo od Andyho Warhola.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii. Na snímku soubor Elektrické křeslo od Andyho Warhola.

Exekuční řízení v Rakousku proti ČR zastavil definitivně až letos na jaře tamní Nejvyšší soud. Firma Diag Human se kvůli svým požadavkům na několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou začala obracet od počátku roku 2011 na zahraniční soudy. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský soud. Odvolací senáty ale verdikty změnily.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...