Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
18. listopadu 2013 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Půjčená umělecká díla by se neměla zabavovat, dohodla se Praha s Vídní

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii.  Na snímku obraz Jezero s lekníny, jehož autorem je Claude Monet.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii. Na snímku obraz Jezero s lekníny, jehož autorem je Claude Monet. | foto: ČTK

BRUSEL Česko a Rakousko se v pondělí dohodly, že umělecké předměty, které jsou součástí výstav v zahraničí, nemohou podléhat jakékoliv formě zabavení. Příslušnou deklaraci, která je však právně nezávazným dokumentem, v Bruselu podepsali český ministr zahraničí Jan Kohout a jeho rakouský kolega Michael Spindelegger.

Deklaraci Praha a Vídeň vypracovaly na základě zkušeností z roku 2011, kdy byla ve Vídni na návrh společnosti Diag Human zabavena zapůjčená umělecká díla z Česka. Dokument, který vyjadřuje přesvědčení států, že umělecké předměty by se zabavovat neměly, je otevřený, připojit se tak mohou v případě zájmu i další země.

Připojit se mohou i další státy

"Je to bilaterální dohoda za tím účelem, aby nebyla zabavována umělecká díla v případech nějakých obchodních sporů," řekl ČTK a Českému rozhlasu ministr Kohout. K textu deklarace se připomínkami vyjadřovaly členské státy EU, možnost případného přistoupení se týká i členských států Rady Evropy. Zájem podle neoficiálních informací projevily asi dvě desítky zemí.

České ministerstvo zahraničí připomnělo, že pravidlo už je součástí mezinárodního obyčejového práva a kodifikuje jej Úmluva OSN o jurisdikčních imunitách národů a jejich majetku z roku 2004. Ta však zatím nezačala platit. Smyslem podepsaného textu je tak posílení právní pozice států při zapůjčování jejich kulturního majetku za účelem veřejných výstav do ciziny.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii.  Na snímku soubor Elektrické křeslo od Andyho Warhola.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii. Na snímku soubor Elektrické křeslo od Andyho Warhola.

Exekuční řízení v Rakousku proti ČR zastavil definitivně až letos na jaře tamní Nejvyšší soud. Firma Diag Human se kvůli svým požadavkům na několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou začala obracet od počátku roku 2011 na zahraniční soudy. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský soud. Odvolací senáty ale verdikty změnily.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.