Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Půllitr je v Británii nebezpečná zbraň, hospody ale nechtějí přejít na plast

Majitelé britských hospod vystoupili proti plánu britské vlády zavést v restauracích užívání nerozbitných, umělohmotných pivních sklenic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitelé britských hospod vystoupili proti plánu britské vlády zavést v restauracích užívání nerozbitných, umělohmotných pivních sklenic | foto: Shutterstock

LONDÝN Majitelé britských hospod vystoupili proti plánu britské vlády zavést v restauracích užívání nerozbitných, umělohmotných pivních sklenic, které by měly nahradit klasickou skleněnou pintu. Ta je podle britského ministerstva vnitra příliš často zneužívána jako zbraň.

Oficiální statistiky uvádějí, že každoročně je v Anglii a Walesu napadeno sklenicí či lahví 5500 lidí. Právě tento fakt vedl britské ministerstvo vnitra k zadání nového designu.

British Beer and Pub Association, která sdružuje majitele hospod a výrobce piva, ale namítá, že návštěvníci restaurací umělohmotné sklenice nepřijmou. Točení piva do plastových sklenic by tak podne ní nemělo být povinné.

Představitel asociace Neil Williams vyjádřil obavy, že si konzumenti všimnou poklesu kvality. "Pro pijáka je skleněná pinta příjemnější do ruky, má sympatickou váhu a nápoj pěkně po skle stéká. Právě kvůli takovýmto hezkým prožitkům lidé chodí na drink," řekl Williams.

Williamsovi se nelíbí, že zavedení plastových sklenic by negativně postihlo i řadu podniků, které nikdy problémy s výtržnostmi nezaznamenaly. "Je skutečně zapotřebí nahrazovat tolik milovanou pintu z bezpečnostních důvodů v převážné většině hospod, které nemají problémy?" ptá se.

Pověřený designér: buď sklo nečm potáhneme, nebo se mu vyhneme

Designér pověřený návrhem nové, nerozbitné pivní sklenice Nick Verebelyi při své práci zvažuje dvě možné filozofie. "Jednou z možností je pokrýt sklo materiálem, který by zajistil, aby se sklenice při rozbití neroztříštila na drobné střepiny. Tímto materiálem by mohl být například plast. Ale zákazník by musel sklenici vnímat na omak stejně jako nynější skleněnou pintu," řekl.

Verebelyiova firma Design Bridge prý ale přemýšlí i o naprosté změně vzhledu pivní sklenice. "Mohli bychom ale také udělat něco radikálnějšího, změnit celý tvar i materiál - mohli bychom přijít s něčím naprosto odlišným od skla," uvedl Verebelyi. "Před lety kupříkladu lidé popíjeli z cínových džbánů," dodal s tím, že si je ovšem vědom toho, jak moc jsou pivaři s tradiční pintou svázáni.

Ministr vnitra Alan Johnson nepochybuje o tom, že nový design sklenice výrazně sníží počet zraněných pijáků. "Novátorský design již v minulosti sehrál významnou roli v boji proti zločinnosti, včetně krádeží, podvodů či loupeží," zdůraznil.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...