17. července 2014 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pumpaři brojí proti Unipetrolu. Bojí se zvýšení cen benzinu

Ceny benzinu na čerpací stanici Shell. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny benzinu na čerpací stanici Shell. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Narušení hospodářské soutěže a v konečném důsledku zvýšení cen benzinu. Taková jsou podle Společenství čerpacích stanic v Česku rizika obchodu, v rámci nějž holding Unipetrol převezme od italského koncernu ENI třetinu akcií v České rafinérské, a plně tak ovládne jediného tuzemského výrobce pohonných hmot.

Společenství, které zastupuje malé prodejce a distributory benzinu a nafty, proto napadne nedávno oznámenou akvizici u antimonopolního úřadu.

Unipetrol, ovládaný polským koncernem PKN Orlen, jako majoritní akcionář rafinerií využil svého předkupního práva na 32,4 procenta ENI v České rafinérské. ENI odchází z Česka, svých 125 zdejších pump Agip prodali Italové maďarské skupině MOL, do které patří i slovenský Slovnaft.

Jak šel čas v České rafinérské.

Jak šel čas v České rafinérské.

Dosud si akcionáři České rafinérské, ke kterým ještě loni patřil i Shell, navzájem konkurovali. Rafinerie v Litvínově a Kralupech pro ně paliva jen vyrábí, ale nákup ropy a pak i prodej pohonných hmot si každý z nich organizuje podle vlastní cenové strategie. Teď bude obchodní politika plně v rukou Unipetrolu. Rafinerie přitom zajišťují 75 procent celkové spotřeby paliv v Česku.

„Pokud Unipetrol získá plnou kontrolu nad touto produkcí, mohl by v podstatě hýbat s velkoobchodní cenou podle vlastní vůle. Zvýšení cen pro distributory by pak znamenalo tlak na zvýšení cen u pump,“ uvedl šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček.

Celý článek najdete ve čtvrtečních Lidových novinách.

Miroslav Petr

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!