7. srpna 2012 12:00, aktualizováno  12:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Shell nás chce svými cenami popravit, stěžují si pumpaři

Aktivisté ekologického hnutí Greenpeace upevnili transparenty s nápisem Zachraňme Arktidu a symbolem kampaně jednu z pražských benzinových stanic společnosti Shell.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté ekologického hnutí Greenpeace upevnili transparenty s nápisem Zachraňme Arktidu a symbolem kampaně jednu z pražských benzinových stanic společnosti Shell. | foto: ČTK

BRNO Petrochemická společnost Shell, která je jedním z největších prodejců paliv v Česku, údajně narušuje cenami benzinu a nafty u části svých pump hospodářskou soutěž. Jsou o tom přesvědčeni někteří konkurenční prodejci paliv.

Jak jsou na tom nyní ceny benzinu a nafty v ČR:

Některé pumpy Shell nyní nabízejí litr Naturalu 95 za 34,90 Kč/l. Bez DPH jde o částku 29,08 Kč. To je o osm haléřů víc, než je nejčastější nákupní cena od většiny dodavatelů.

Nejlevnější a nejdražší benzin (Natural 95):

ALBERT Plzeň: 33,90 Kč/l

Shell (Ladná na D2): 39,50 Kč/l

Nejlevnější a nejdražší nafta:

ALBERT Teplice: 33,50 Kč/l

BENZINA (Střechov na D1): 39,90 Kč/l

Zdroj: HN, CCS

Společenství čerpacích stanic v Česku, které sdružuje menší nezávislé prodejce a distributory, již podalo podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Uvedly to dnešní HN.

ÚOHS má zjistit, zda je v cenové válce, kterou už v březnu spustil Shell svými extrémně nízkými cenami ve vybraných regionech, porušován zákon. V některých lokalitách snížil Shell ceny až o dvě koruny pod republikový průměr. Shell podle svého mluvčího Petra Šindlera svou cenovou politiku nekomentuje.

'Je to poprava slušných podnikatelů'

Shell, který společně s Benzinou a OMV patří k největším prodejcům, srazil ceny tam, kde jeho pumpy konkurují stanicím nejlacinější sítě v Česku - Tank Ono. "Tohle je poprava slušných podnikatelů. Cenám, za které tady v místě prodává Shell, se bez ztrát nedá konkurovat," řekla Hospodářským novinám majitelka tří pump na Táborsku Drahomíra Wágnerová.

Anketa

Vadí vám, že Shell oproti jiným prodejcům paliv nastavil ceny benzinu v některých lokalitách extrémně nízko?

Ano, pumpaři mají pravdu, narušuje tím hospodářskou soutěž. 46
Ne, pro zákazníky je to výhodné. 790
Nezajímám se o to. 21

Průměrné ceny benzinu v krajích k 1. 8. 2012:

Cena benzinu Natural 95 v tuzemsku v uplynulém týdnu stagnovala na 36,71 Kč/l. Nafta zdražila o šest haléřů na 36,12 Kč/l.

Nejdražší byl ve středu benzin Natural 95 v Praze, cena zde ovšem klesla o 22 haléřů na 37,39 Kč/l. Následoval Jihomoravský kraj s cenou 37,27 Kč/l. V Moravskoslezském kraji platili řidiči 37,05 Kč/l.

Nejlevnější benzin byl za 36,01 Kč/l v Plzeňském kraji. V Ústeckém kraji stál litr benzinu 36,04 koruny.

Nafta byla stejně jako benzin nejdražší v Praze, litr se zde prodával za 36,89 Kč. V Jihomoravském kraji platili řidiči 36,86 Kč/l.

Nejlevnější diesel byl za 35,44 Kč/l v Ústeckém kraji. V Jihočeském kraji stála nafta 35,45 Kč/l.

Zdroj: CCS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz