5. listopadu 2009 17:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin: Američané pohrdají Evropou, neprodali Opel Rusům

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: AFP

MOSKVA Postup americké automobilky General Motors ohledně její německé divize Opel demonstruje všeobecně "pohrdavý" přístup firem ze Spojených států k evropským partnerům. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský premiér Vladimir Putin.

Automobilka GM se tento týden rozhodla, že neprodá divizi Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna International a ruské bance Sberbank, což vyvolalo v Německu velké rozhořčení.

"GM navzdory všem dosaženým dohodám a podepsaným dokumentům nikoho nevarovala, s nikým nemluvila," upozornil Putin. Rusko si podle něj z této situace vezme ponaučení, nadále však bude ochotno podporovat místní projekty GM.

"Originální chování"
"Odmítnutí dokončení dohody o Opelu v poslední chvílí nepoškozuje naše zájmy, ale ukazuje to, že naši američtí partneři mají velmi originální kulturu chování k protistranám," řekl Putin. "V budoucnosti budeme muset s tímto stylem jednání (Američanů) s partnery počítat, ačkoli tento pohrdavý přístup vůči partnerům se týká především Evropanů," dodal.

Proti setrvání Opelu pod GM dnes v Německu protestovaly tisíce zaměstnanců automobilky. Obávají se totiž, že GM v rámci restrukturalizace Opelu přikročí k uzavírání továren a výraznému snižování počtu pracovních míst.

ČTK