21. prosince 2012 16:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin chce přispět na pomoc Kypru. Rusové tam odklánějí miliardy

Vladimir Putin na vrcholné schůzce mezi EU a Ruskem, která se koná v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin na vrcholné schůzce mezi EU a Ruskem, která se koná v Bruselu. | foto: Reuters

BRUSEL Ruský prezident Vladimir Putin navrhl Evropské komisi, že by se Rusko mohlo zapojit do mezinárodní pomoci Kypru, který je ve finanční krizi. Rusko ale pomoc podmiňuje tím, že eurozóna nejprve přesně stanoví, jak bude vypadat její pomoc.

"Nám není příjemné do toho zasahovat. Pokud ale dosáhneme dohody, tak nevylučujeme, že se zapojíme do snahy stabilizovat finanční situaci Kypru," řekl Putin novinářům po na diplomatické schůzce v Bruselu.

Peníze oligarchů

Před zvažovanou evropskou pomocí Kypru nedávno varovala německá rozvědka BND. Podle tajné služby by z ní totiž hlavně profitovali bohatí Rusové, kteří do kyperských bank často ukrývají špinavé peníze.

Podle BND mají ruští občané na ostrově uloženo 26 miliard dolarů (512 miliard Kč), což je víc než roční hrubý domácí produkt Kypru.

ČTĚTE VÍCE

Kyperská ekonomika je silně provázaná s řeckou, a naplno tak pociťuje problémy, s nimiž se jeho větší soused potýká.

Eurozóna zvažuje několik variant, jak Kypru pomoci, včetně odpisu části dluhu. Některé země naopak preferují restrukturalizaci.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek snížila hlavní úvěrový rating Kypru o další dva stupně na známku CCC plus.

Rating se tak dostal ještě hlouběji do spekulativního pásma, kde už odráží bezprostřední riziko bankrotu.

Summit mezi EU a Ruskem má několik důležitých bodů. Patří k nim hlavně bezvízový styk, spolupráce v energetické oblasti, lidská práva a situace v Sýrii.

Lidovky.cz, ČTK

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz