8. dubna 2011 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin 'čistí': experta nahradil generálem

Putin lyžař se prezidentem Medveděvem u zimního střediska Soči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin lyžař se prezidentem Medveděvem u zimního střediska Soči. | foto: Reuters

MOSKVA Výměna vysoce postavených vládních činitelů za profesionální manažery v roli zástupců státu ve vedení velkých firem, požadovaná prezidentem Dmitrij Medveděvem, už začala. Podle ruského tisku však zcela jinak, než klientelismem otrávení obyvatelé Ruska čekali.

Ruský tisk se ale pozastavuje nad tím, že premiér Vladimir Putin nechává v elektrárenské společnosti Rusgidro vyměnit uznávaného odborníka na energetiku za generála tajných služeb.

Čtěte více:

"Putin potřeboval pouhý den, aby začal plnit prezidentův pokyn o odstranění úředníků ze správních rad státních společností. V seznamu kandidátů do správní rady Rusgidro vyměnil náměstka ministra energetiky Andreje Šiškina za viceprezidenta banky VTB Sergeje Šišina," oznámil dnes hospodářský list Vedomosti.

Judo jako kvalifikace
A upozornil, že Šiškin je profesionální energetik, zatímco Šišin dělal kariéru v tajné službě FSB a také se věnoval oblíbenému Putinovu sportu judo, než před čtyřmi lety nalezl uplatnění v bance, prý jako člověk mocného vicepremiéra Igora Sečina. Propuštění z FSB média spojovala s aférou okolo pašování čínského zboží, ale Šišin to popřel jako "absurditu", stejně tak i údajné spojení se Sečinem. Nicméně připustil, že jako nezávislý manažer dosud nepracoval.

Vladimír Putin si užívá pobyt na Sibiři.

Rusgidro by se sice mohly hodit Šišinovy zkušenosti při ochraně elektráren na severním Kavkazu před útoky povstalců, ale podle analytika Igora Nikolajeva vypadá celá výměna podivně. Cílem odchodu vysoce postavených činitelů ze správních rad mělo být zlepšení investičního ovzduší v zemi, v daném případě se však nezmenší přítomnost státu v ekonomice.

Konec státního kapitalismu?
Prezident Medveděv nedávno nařídil premiérovi Putinovi, aby do 1. července připravil odchod místopředsedů vlády a ministrů ze 17 velkých státních korporací. Komentátoři prezidentův počin přijali i jako počátek konce "státního kapitalismu" v Rusku, nastoleném v éře prezidenta Putina, úder proti případné premiérově kandidatuře v prezidentských volbách v příštím roce a popřípadě i jako úder proti Putinově zástupci Sečinovi.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ale tvrdí, že výměna Šiškina za Šišina nesouvisí s chystanou reformou, podle níž má konkrétně Rusgidro opustit ministr energetiky Sergej Šmatko. Podle nejmenovaných vládních úředníků prý v daném případu došlo k omylu - původně už v lednu měl do firmy přijít Šišin, ale vinou překlepu nastoupil Šiškin, a to se teď má napravit.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!