Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin: Obchodní válka s EU kvůli Gazpromu nehrozí

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

VLADIVOSTOK Ruský prezident Vladimir Putin popřel spekulace o možné obchodní válce s Evropskou unií kvůli jejímu vyšetřování možného zneužití dominantní pozice na trhu s plynem v zemích střední a východní Evropy ruským plynárenským monopolem Gazprom.

Důvodem vyšetřování je podle něj krize v eurozóně. Evropská komise oznámila vyšetřování Gazpromu na počátku tohoto týdne a mezi státy, kterých se vyšetřování týká, je i Česká republika.

PSALI JSME:

"Máme velmi vřelé, konstruktivní vztahy. Není to obchodní válka," řekl Putin novinářům po summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Putin připisuje vyšetřování evropské dluhové krizi. Podle něj někteří představitelé EK si přejí přesunout vnitřní problémy regionu na Rusko. Důvodem vyšetřování je podle něj hlavně obtížná ekonomická situace v eurozóně a přestože se vyšetřování týká většinou zemí mimo eurozónu Putin upozornil, že EU převážně dotuje východoevropské státy.

"Zdá se, že se nyní někdo v Evropské komisi rozhodl, že bychom měli sdílet část tohoto břemene. Ale tento přístup není konstruktivní," citovala Putina agentura Reuters.

EK v úterý oznámila, že zahájila šetření Gazpromu kvůli podezření, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek. Gazprom také zřejmě účtuje některým zemím neférově vysoké ceny tím, že nadále navazuje ceny svého plynu na světové ceny ropy. Ty v posledních letech na rozdíl od tržních cen plynu vesměs výrazně rostly.

Průměrná cena za dodávky plynu do Evropy od Gazpromu by letos měla činit 405 až 415 dolarů (zhruba 7800 až 8000 Kč) za 1000 metrů krychlových plynu.

To je zhruba pětinásobek průměrné promtní ceny na americkém trhu s plynem, kde je trh nyní přesycen kvůli růstu produkce plynu z břidlic.

Gazprom dodává do Evropy až čtvrtinu spotřebovaného plynu v regionu a pro některé země východu Evropy jako Slovensko nebo Bulharsko je ruský gigant prakticky monopolním dodavatelem. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a podíl více než 50 procent v něm vlastní stát.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.