11. listopadu 2009 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin opět hrozí Evropě: plynová krize se může opakovat

Putin ve volební místnosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin ve volební místnosti | foto: AFP

MOSKVA Rusko omezí přepravu zemního plynu do Evropy, pokud by jej Ukrajina začala neoprávněně odebírat z plynovodů. Uvedl to dnes ruský premiér Vladimir Putin.

"Pokud (Ukrajinci) nebudou platit za plyn pro odběratele na Ukrajině, nebudou ho dostávat. Jestli ho nebudou dostávat, nejspíše jej budou odebírat z plynovodu. Jakmile jej budou odebírat, omezíme dodávky," odpověděl Putin po jednání se svým rakouským protějškem na otázku, zda Moskva může zaručit nerušené dodávky plynu do Evropy.

Počátkem roku spory mezi Moskvou a Kyjevem vedly k výpadku dodávek do Evropy. Ruský plyn zajišťuje až čtvrtinu evropské spotřeby, z čehož drtivá většina se na západ dostává přes Ukrajinu. Ruský premiér poslední dobou již několikrát Evropu varoval, že krize by se opět mohla zopakovat.

Zaplatíte-li, nebudou problémy
Dnes Putin nicméně ujistil, že pokud tranzitní země jako Ukrajina budou dodržovat platné dohody a své závazky, žádné potíže se nevyskytnou. Poslední platbu za říjnové dodávky ruského plynu Kyjev včas zaplatil, ačkoliv podle premiérky Julije Tymošenkové to bylo mimořádně obtížné, prý vinou obstrukcí prezidenta Viktora Juščenka a centrální banky.

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz zatím v letošním roce platí za pomoci vlády účty za ruský plyn včas. Vzhledem k ekonomickým problémům Ukrajiny však rostou pochybnosti, zda tomu tak bude i nadále.

Putin tento týden vyzval Evropskou unii, aby Ukrajině na zaplacení ruského plynu půjčila peníze. Unie by podle Putina měla Ukrajině poskytnout alespoň miliardu dolarů, pokud se chce vyhnout opakování problémů kolem tranzitu plynu z Ruska na západ Evropy.

Putin ovlivňuje volby
Putinova varování kladou ruští komentáři i do souvislosti s ukrajinskými prezidentskými volbami, ale soudí, že případné utažení kohoutků s plynem by mohlo pomoci prezidentovi Juščenkovi, který není oblíbencem Kremlu.

Může však prý jít i o součást snahy Moskvy zmenšit škody na ruské pověsti z lednového sporu a poškodit reputaci Ukrajiny. Rusko se dlouhodobě snaží přesvědčit Evropu o nutnosti budovat přes Balt a Černé moře plynovody obcházející Ukrajinu.

ČTK