Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin: Za nedostatkem benzínu je spiknutí

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Ruský premiér Vladimir Putin obvinil tamní ropné společnosti z konspirace. Jejich vinou prý v Rusku zdražuje benzin, země jinak jeho nedostatkem netrpí.

Putin se přitom postavil proti svému poradci pro energetické záležitosti, vicepremiérovi Igoru Sečinovi. Podle něj ceny benzinu rostou proto, že na komoditních burzách není dostatečná nabídka ropných produktů.

"Nedostatek zde není. To není o nedostatku. Toto je konspirace. Oni jsou předem domluveni," řekl Putin Sečinovi, který je zástupcem vlády ve státní energetické společnosti Rosněfť a je považován za hlavního mluvčího tohoto odvětví.

Čtěte také:

Ruská vláda minulý týden zvýšila clo na vývoz benzinu o 44 procent, aby udržela benzin na domácím trhu. Čerpací stanice v některých regionech totiž benzin nemají a nedostatek pociťuje dokonce i Moskva či Petrohrad.

V současné době se v Rusku uvažuje o nových daňových změnách, které by vývoz benzinu omezily ještě víc. Právě Sečin vedl rozhovory o návrhu doplňků k reformě daní z ropy. Počítá se v nich především s výrazným zvýšením exportních cel u vybraných rafinerských produktů, a to až na represivní úroveň, pokud by ceny ropy na světových trzích zůstaly vysoko.

Zastaralé rafinerie
Analytici jsou přesvědčeni, že za nedostatkem benzinu u čerpacích stanic je snaha omezovat růst cen, což od šéfů ropných společností začal v únoru žádat právě Putin. Druhým důvodem jsou příliš nízké investice do zvýšení kapacit rafinerií, které jsou nutné k tomu, aby Rusko mohlo vyrábět vysoce kvalitní pohonné hmoty. V Rusku totiž přibývá moderních automobilů, které žádají lepší palivo.

Ceny pohonných hmot jsou jedním z hlavních důvodů, které stojí za růstem inflace. Ta se v Rusku blíží deseti procentům. Benzin jen za minulý týden zdražil asi o 2,8 procenta, což byl nejvýraznější nárůst za posledních 14 týdnů. Centrální banka minulý pátek ve snaze bojovat proti inflaci zvýšila základní úrok.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!