8. července 2016 15:05, aktualizováno  21:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pyrotechnici hledají ve Volkswagenu bomby z druhé světové války

Logo společnosti Volkswagen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Volkswagen. | foto: Reuters

WOLFSBURG Čtvrttunovou leteckou pumu z druhé světové války objevili v pátek pyrotechnici na pozemku automobilového koncernu Volkswagen ve Wolfsburgu. Informovala o tom rozhlasová stanice NDR. Výbušninu by měli specialisté zneškodnit v neděli dopoledne, na provoz závodu to ale vliv mít nebude.

Zaměstnanci automobilky ve Wolfsburgu mají v těchto dnech nařízenou závodní dovolenou.

Pyrotechnici prohledali pozemky Volkswagenu poté, co tam stavební dělníci minulý měsíc našli kusy kovu, které by mohly signalizovat přítomnost nevybuchlých bomb z druhé světové války. Podezření na výbušniny se potvrdilo, když pyrotechnici objevili dýmovnici, kterou na Wolfsburg shodili spojenci při bombardování Německa.

Kvůli zneškodnění pumy bude nutné evakuovat zhruba 7400 obyvatel Wolfsburgu žijících v blízkosti závodu. Evakuace začne v neděli v 10:00 SELČ a úřady zatím neupřesnily, kdy bude možné očekávat likvidaci výbušniny.

Podle mluvčího Volkswagenu nebude mít tato záležitost žádný dopad na výrobu. Závod, který zaměstnává asi 60.000 lidí, totiž nyní prochází letní odstávkou provozu, nedělní směny v něm navíc nejsou obvyklé. Továrna, která zabírá třikrát větší plochu než Monako, loni vyrobila zhruba 815.000 aut.

Koncem války svrhly spojenecké letouny na Německo miliony tun munice. V německých městech se dodnes často objevují nevybuchlé letecké pumy, zejména při stavebních pracích. Odborníci odhadují, že jen v Berlíně je pod zemí na 3000 bomb.

ČTK