Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Radnice přišly o stovky milionů. Manažeři Key Investments míří před soud

Key Investments. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Key Investments. | foto: Reprofoto

PRAHA Před pražský městský soud míří případ tří bývalých členů představenstva investiční společnosti Key Investments, kteří podle obžaloby způsobili škodu přes 873,7 milionu korun. Po prostudování obžaloby stanovili soudci první stání na 15. února.

Informaci pro LN potvrdila šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze, Lenka Bradáčová.

Trojici manažerů hrozí za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže až osm let vězení.

Brokerské společnosti Key Investments svěřily miliony korun některé české radnice, například městské části Praha 6, 10 a 13, město Sokolov nebo Votice. Celkem se žaloba zmiňuje o 45 poškozených.

V čem byl problém? Key Investments jim do portfolia bez jejich vědomí nakoupila téměř bezcenné papíry a podle obžaloby museli obvinění vědět, že nemají téměř žádnou hodnotu.

Jak víme, šlo například o dluhopisy chemického koncernu Via Chem Group a firmy Borsay, které byly s Key Investments personálně propojené. Obě zmíněné společnosti navíc následně zkrachovaly, stejně jako samotná Key Invesmtents.

Třemi obžalovanými jsou podle dřívějších informací v médiích Daniel Brzkovský, Klára Fensteterová a Alena Štorkanová. Ti působili v různých postech v představenstvu Key Investments v letech 2007 až 2011. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Policie zahájila jejich stíhání už v dubnu 2013 a případ uzavřela v listopadu 2014. Jak nedávno informovala Česká televize, vyšetřovatelé se příliš nezabývali myšlenkou, že za třemi zmíněnými manažery mohl stát někdo další v pozadí.

Kdo Key Investments skutečně vlastnil a ovládal se totiž nikdy stoprocentně nezjistilo, byť na toto téma řada médií včetně Lidových novin několikrát upozorňovala.

Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007, kdy vyšlo najevo, že bývalému premiérovi za ČSSD Stanislavu Grossovi půjčila třináct milionů korun na nákup akcií. Ten je následně prodal za bezmála desetinásobek hodnoty.

Své peníze svěřil firmě také někdejší ministr průmyslu za ODS Martin Kocourek. Key Investments vystupovala i ve spletitém případu vlastnického pozadí fotbalové Slavie.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...