Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
20. září 2017 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tuzemák může být rakovinotvorný. Česko chce výjimku z možného zákazu v EU

Tuzemák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuzemák | foto: David Port

PRAHA/BRUSEL Český legendární Tuzemák možná přijde o své tradiční složení. Rumové aroma, které se do Tuzemáku přidává, totiž podle zjištění Evropského úřadu pro kontrolu potravin může obsahovat rakovinotvornou látku. Ten by mohl v ingredienci v budoucnu úplně zakázat. Česko se ale podle slov ministra zemědělství Jurečky hodlá bránit a zažádat o výjimku.

Typická vůně linoucí se z Tuzemáku, která je pro mnohé téměř synonymem Vánoc, může být způsobená ingrediencí, která způsobuje rakovinu. Vyplývá to ze zjištění evropského úřadu, který se zabývá kontrolou kvality potravin. Ten by měl své výstupy předat Evropské komisi, která se jimi bude zabývat. O věci informuje server iHned.cz.

Je tedy ve hře varianta, že Komise ingredienci zakáže úplně. Tuzemák by poté musel měnit složení, což by způsobilo komplikace firmám, které ho vyrábějí. V českých podmínkách tvoří rumy až čtvrtinu veškeré konzumace tvrdého alkoholu. Tuzemák se však už za rum označovat nesmí, tento název mu zakázala EU už v roce 2003, neboť se nepálí ze třtiny.

O tradiční složení Tuzemáku se však chce v Bruselu Česko porvat. Ministr zemědělství Jurečka totiž potvrdil, že v případě, že by se muselo do receptury české lihoviny z vůle EU zasáhnout, podá v Bruselu žádost o výjimku.

„Chtěli bychom s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, budeme chtít všechny doklady a vědět, jestli v tom malém množství, které je v rumu, je látka nebezpečná,“ prohlásil Jurečka.

20.září 2017 v 12:11, příspěvek archivován: 20.září 2017 v 12:39

Omlouvám se, ale musí to ven: Tuzemák je pro mně vůbec nejsmutnější a nejzoufalejší forma alkoholu. Tak a je to.

„Přesný právní status rumového aroma se v současné době přezkoumává a debatuje se o něm s členskými státy,“ potvrzuje Magdalena Frouzová, která dělá mluvčí Evropské komise v Praze. 

Komise přistupuje k výjimkám v případech, kdy je zjevné, že daná složka by se zasaženým zemím jen těžko nahrazovala. Na to právě sází i české zastoupení.  „Pokud bychom došli až do fáze, že by se prokázaly negativní důsledky, tak ta možnost tady je. Tuzemský rum je tradiční alkohol, který se používá i na pečení,“ prohlásil Jurečka.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...