Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Raiffeisenbank převrací každou korunu. V Česku propustí až stovky lidí

Mario Drosc, předseda představenstva a CEO Raiffeisenbank . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Drosc, předseda představenstva a CEO Raiffeisenbank . | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Raiffeisenbank plánuje v Česku do konce letošního roku propustit desítky až stovky lidí. Nyní zaměstnává kolem tří tisíc lidí. Banka hledá úspory kvůli poklesu výnosů. V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny to říká generální ředitel banky Mario Drosc.

Zadrhnuté hospodářství začíná bankám komplikovat život. Klienti o jejich služby nestojí jako dříve, klesají jim výnosy i marže. "Převracíme každou korunu a víc než dříve hledáme nové cesty, jak vydělat," říká šéf české Raiffeisenbank Mario Drosc.

Přesný počet propuštěných ani jejich umístění v rámci banky zatím vedení banky nestanovilo, jasno by mělo být v srpnu a září. "Myslím, že řádově se to dotkne desítek, možná nižších stovek pracovníků. Byl bych překvapen, kdybychom propouštěli v podobném rozsahu jako v roce 2011," uvedl Drosc.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank působí v Česku od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce RBI, která vznikla v říjnu 2010 spojením Raiffeisen International a části RZB.

V letošním prvním čtvrtletí tuzemské Raiffeisenbank klesl čistý zisk o 37 procent na 557 milionů Kč. Důvodem poklesu byly především jednorázové výnosy z přecenění derivátů v loňském prvním čtvrtletí.

Před dvěma lety Raiffeisenbank propustila devět procent zaměstnanců, v bance jich tehdy zůstalo 2900.

Raiffeisenbank nyní na výnosech ztrácí jednotky, maximálně něco málo přes deset procent, uvedl její šéf. Tuzemské banky jsou podle něj nyní pod tlakem kvůli stagnaci ekonomiky, nízké úrovni úrokových sazeb a zvýšené konkurenci mezi bankami, která znemožňuje, aby si banky kompenzovaly pokles marží přes zvýšení poplatků.

Raiffeisenbank také zvažuje upravit organizační strukturu tím, že by se odstranily některé manažerské úrovně. "Diskutujeme i úpravy odměňovacích systémů, abychom zbytečně neplatili za něco, co nevytváří hodnotu," řekl listu Drosc, který banku vede od počátku letoška. Banka mimo to snižuje také nepersonální náklady, jedná s dodavateli o nižších cenách nebo poklesu plateb za pronájmy.

Celý rozhovor s šéfem české Raiffeisenbank čtěte ve čtvrtečním vydání Lidových novin

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...