24. září 2009 12:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rakouské banky dostaly od evropského soudu pokutu za kartel z 80.let

Pokuta se týká ústavu Erste Bank, který mimo jiné vlastní Českou spořitelnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokuta se týká ústavu Erste Bank, který mimo jiné vlastní Českou spořitelnu | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Evropský soudní dvůr vyměřil pokutu více než 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy Kč) za vytvoření kartelu čtyřem rakouským bankám. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle soudu jde o dlouholetý případ, který zasahuje do 80. let minulého století.

Pokuta se týká ústavu Erste Bank, který mimo jiné vlastní Českou spořitelnu, dále banky Raiffeisen Zentralbank, Bank Austria ze skupiny UniCredit a také banky Volksbanken z takzvané skupiny Lombard. Ze soudních dokumentů plyne, že banky jednaly ve shodě při stanovování úrokových sazeb.

Soud první instance už v roce 2006 potvrdil pokuty, které Evropská komise bankám vyměřila za kartelovou dohodu při stanovování výše úroků u vkladů i úvěrů. Komise v roce 2002 uložila původně osmi rakouským bankám pokutu v celkové výši 124,3 milionu eur.

Komise tehdy případ označila za šokující porušení antimonopolních zákonů a uvedla, že existuje silný předpoklad, že kartel zvýšil segmentaci rakouského trhu.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.