Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rakousko bude mít kvůli Řecku další miliardové náklady

Řecká krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká krize | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Rakousko bude muset na pojistkách proti státnímu bankrotu Řecka vyplatit asi až 424 milionů eur (zhruba 10,5 miliardy Kč). Ministryně financí Maria Fekterová ale tvrdí, že rozpočet se s těmito dodatečnými výdaji dokáže vypořádat. Fekterová zároveň odmítla, že by vláda musela uvažovat o dalších úsporách nad rámec těch, které dříve schválila.

Částku přesahující 400 milionů eur bude muset Rakousko zřejmě vyplatit na takzvaných úvěrových swapech CDS. Vynutí si to restrukturalizace řeckého dluhu, kterou Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA) označilo za úvěrovou událost. Tedy za stav, který dává držitelům dluhopisů právo žádat náhradu za znehodnocenou investici.

ČTĚTE TAKÉ:

Swapy na řecký dluh má ve svém portfoliu finanční ústav KA Finanz, který vznikl vyčleněním z banky Kommunalkredit. Tu vláda v roce 2008 zestátnila a z KA Finanz učinila takzvanou špatnou banku, které zůstala aktiva špatné kvality. Při zahrnutí dalších ztrát bude muset Rakousko bance KA Finanz možná poskytnout dodatečnou pomoc až jednu miliardy eur (asi 24,7 miliardy Kč). Země má prozatím vytvořené rezervy kolem 600 milionů eur.

"Garantuji, že rozpočet se vypořádá i s tou nejhorší variantou nutnosti zvýšit objem finanční pomoci pro banku Kommunalkredit," řekla Fekterová listu Österreich. "Pro tyto hrozící problémy už jsme přijali preventivní opatření, například přes dodatečné příjmy z dřívějšího zdanění penzí," dodala.

Placení daně v předstihu

Ministryně tak odkazovala na plán vlády umožnit příjemcům některých soukromých penzí platit sníženou daň v předstihu, takže v důchodu by tito lidé už neměli platit prakticky žádnou daň z příjmu. Plán by měl podle ministerstva jen v letošním roce vynést kolem 900 milionů eur. Kritici ale tvrdí, že je to příliš optimistický odhad.

Fekterová také řekla, že Rakousko nebude muset přepracovávat program výdajových škrtů a zvyšování daní, který má přinést skoro 28 miliard eur a do roku 2016 zajistit vyrovnaný rozpočet. Ratingové agentury pozorně sledují, jak velkou pomoc bude muset Rakousko eventuálně poskytnout svému relativně rozsáhlému bankovnímu sektoru.

Rakousko se v rámci druhé pomoci finančnímu ústavu Volksbanken rozhodlo v této bance převzít podíl až 49 procent. Zemi to ve formě odpisů, zvýšení základního jmění a poskytnutí garancí přijde na více než jednu miliardu eur.

Další pomoc bude podle agentury Reuters možná potřebovat i finanční ústav Hypo Alpe Adria, pokud se nedokáže zbavit rizikových aktiv. Rakousko tuto banku převzalo v roce 2009. Guvernér centrální banky Ewald Nowotny ale popřel zprávu jedněch novin, které napsaly, že Hypo Alpe Adria bude možná potřebovat až deset miliard eur. Pokud bude další pomoc nutná, pak to podle Nowotného bude mnohem méně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nowotny, který je zároveň členem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), ale jinak restrukturalizaci řeckého dluhu hodnotí příznivě. Otevírá se tím podle něj cesta k tomu, aby Řecko začalo dostávat peníze z druhého záchranného programu v objemu asi 130 miliard eur (zhruba 3,2 bilionu Kč).

Nowotny v rakouském rozhlase řekl, že třetí záchranný úvěr pro Řecko nelze vyloučit, v tuto chvíli ale prý nic takového není nutné.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Alza.cz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Alza.cz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Alza.cz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...