20. dubna 2011 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rakousko čelí žalobě kvůli českým cigaretám

Cigarety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Rakousko čelí kvůli cigaretám z moravského příhraničí žalobě za desítky milionů eur. Majitel nákupního centra v Hatích Excalibur City Ronald Seunig totiž chce, aby mu rakouská vláda vyplatila na 168 milionů korun za omezení dovozu cigaret z Česka.

Informoval o tom server Aktuálně.cz. Majitele centra na česko-rakouské hranici nedaleko Znojma připravilo omezení dovozu o zisky.

Nákupy u hranic

V Hatích funguje firma Excalibur od roku 1993. Postupně zde vznikl největší středoevropský bezcelní obchod mezi českou a rakouskou hranicí. V areálu je nyní několik nákupních center včetně jednoho z největších tuzemských outletových obchodních domů Freeport. Stojí tu obří asijská tržnice, restaurace nebo kasino.

Rakouská vláda v roce 2008 omezila dovoz cigaret z Česka na 200 kusů, lidé z jiných zemí ale mohli podle pravidel Evropské unie dovézt 800 kusů. Rakušany dohnal k regulaci strach z levnějších cigaret, které byly v té době v Česku až o padesát korun na krabičku levnější.

Česko podle serveru dokonce před třemi roky vyzvalo české trafikanty, aby Rakousko zažalovali. Udělal to ale jenom majitel centra v Hatích. Velkou část návštěvníků Excalibur City přitom tvoří Rakušané a podle Seuninga omezení dovozu cigaret znamenalo poškození jeho firmy.

Lidovky.cz