27. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecku s reformami počkáme, tvrdí Rakousko

Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | foto: Reuters

VÍDEŇ Řecko by mělo dostat více času na splacení dluhů za předpokladu, že se jinak bude držet cílů pro zavedení reforem a úsporných opatření, na nichž se výměnou za přijetí finanční pomoci dohodlo s mezinárodními věřiteli. V rozhovoru s listem Österreicher to řekl rakouský kancléř Werner Faymann.

"Vidím celkem dobrou šanci, že s Řeckem dojdeme k takovému výsledku, kdy se Řekové budou držet dohod s Evropskou unií, ale výměnou za to dostanou více času na splacení závazků," řekl podle agentury Reuters. O víc času na reformy před pár dny požádal řecký premiér Antonis Samaras.

Dva až tři roky

"Nejdůležitější je, aby se Řekové drželi cílů pro zavedení reforem a úspor, na nichž se s námi dohodli. Pokud to zaručí, přikláním se k tomu, aby se splacení úvěru prodloužilo. Mohlo by se to oddálit o dva až tři roky - rozhodnout by to měli experti," dodal.

O žádném odkladu ale nechtějí ani slyšet Němci. Vicekancléř a ministr hospodářství Philipp Rösler řekl, že Řecko se musí držet harmonogramu, na němž se výměnou za finanční pomoc dohodlo s věřiteli. "Žádost Řeků získat půl roku až dvě léta navíc (k zavedení reforem) nemůže fungovat, protože to není jen otázka času. Každý musí chápat, že čas jsou vždycky peníze," řekl Rösler v rozhovoru s německou televizí ZDF.

Čas k nadechnutí

Samaras v pátek jednal s kancléřkou Angelou Merkelovou, které mimo jiné řekl, že jeho země potřebuje "čas k nadechnutí", než může přistoupit ke všem dohodnutým škrtům v rozpočtu a k reformám. Podle Röslera to ale nepřipadá v úvahu.

O budoucnosti Řecka a o tom, zda zůstane v eurozóně, by měla rozhodnout série nadcházejících jednání. Ta se budou konat v průběhu příštího měsíce.

Klíčový bude i závěr takzvané "trojky", tedy inspekce mezinárodních věřitelů. Těmi je Evropská komise spolu s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem. Zástupci Německa a Francie po schůzce se Samarasem uvedli, že řečtí představitelé musejí prokázat vůli prosadit reformy.

ČTĚTE VÍCE:

"Pokud nebudou provedeny reformy, nemůže být poskytnuta ani další pomoc," řekl Rösler. Podobně se v rozhovoru s listem Tagesspiegel vyjádřil německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Rakouský kancléř Faymann ale upozornil, že hloubka krize a míra nezaměstnanosti jsou pro Řecko takovým problémem, že pokud Atény nedostanou na splacení závazků více času, těžko své potíže zvládnou. "Zatím se ale o ničem nerozhodlo," řekl Faymann. "Po zprávě 'trojky', což bude v polovině září, budeme vědět víc," dodal.

Francouzský prezident François Hollande v sobotu řekl, že Řecko už nemůže na své obyvatele nakládat větší zátěž. Míra nezaměstnanosti v Řecku už je na rekordních 23 procentech, vyšší je v rámci EU pouze ve Španělsku. Tam vystoupila k 25 procentům a je nejvyšší za více než 30 let, respektive od pádu diktatury generála Franka.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.