12. února 2009 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rakousko se bojí o své banky na Východě

euro - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy euro - ilustrační foto | foto: SAMUEL KUBANI AFP

VÍDEŇ/PRAHA Namísto eldoráda se východní Evropa proměnila pro rakouské banky v past. Oblast, která se ještě do nedávna rychle rozvíjela a byla velice atraktivní a kde si zejména rakouské banky rozdělily většinu trhu, se nyní kvůli ekonomickým potížím proměňuje v hrozbu. Bankovní kolaps v regionu by mohl sfouknout i rakouský bankovní systém.

Rakousko proto žádá země Evropské unie o finanční pomoc, která by měla přispět ke stabilizaci bankovního systému východní Evropy a zachránit ekonomiky této oblasti. A zároveň tak pomoci rakouským bankám. Naděje na podporu z EU je ovšem mizivá.

A tak se včera rakouský ministr financí Josef Pröll rozjel na dvoudenní cestu, při které bude jednat s ministry financí Ukrajiny, Chorvatska, Rumunska a Bulharska. Chce přesvědčit jejich vlády, aby samy více přispěly ke stabilizaci svých ekonomik. Zároveň Pröll chce získat širokou podporu pro vytvoření záchranného plánu pro zdejší bankovní sektor.

Potíže bankovního sektoru v regionu východní Evropy jsou pro Rakousko zásadní. Podle údajů rakouské vlády tamní banky půjčily v regionu částku, která odpovídá 70 procentům hrubého domácího produktu Rakouska.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!