24. listopadu 2011 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rakousko vysaje z bank ve východní Evropě 13 miliard eur

V sejfu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V sejfu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Z bank ve střední a východní Evropě odplyne kvůli snahám jejich mateřských rakouských bank o zvýšení kapitálové přiměřenosti 13 miliard eur (333 miliard Kč). Odhadl to podle webového finančního servisu listu Financial Times (FT) ekonom japonské banky Nomura Peter Attard Montalto.

Rakouská centrální banka v pondělí oznámila, že rakouské banky, které operují v zemích střední a východní Evropy, budou muset plnit vyšší limity kapitálové přiměřenosti již v roce 2013, o šest let dříve než většina ostatních.

ČTĚTE TAKÉ:

Erste Bank, která je majitelem České spořitelny, dále Raiffeisen Bank International a Bank Austria z italské skupiny UniCredit také budou muset ve východní Evropě omezit objem nových úvěrů na maximálně 110 procent místních refinančních zdrojů získávaných vklady nebo emisemi dluhopisů.

Attard Montalto předpokládá, že rakouské banky v regionu spíše omezí úvěry, než aby se snažily o přitáhnutí více vkladů. Podle přiloženého grafu na to doplatí zejména země jako Lotyšsko, Ukrajina nebo Slovinsko, kde je poměr úvěrů k objemu vkladů výrazně nad 110 procenty. Nemělo by se to dotknout naopak Slovenska nebo Polska. Česká republika v grafu není zahrnuta.

ČNB je ve střehu

Vídeň s Českou republikou a zřejmě ani s dalšími zeměmi regionu podle FT svůj krok nekonzultovala. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl uvedl, že jeho instituce nyní nové rakouské směrnice analyzuje.

Rakousko přijalo kroky vůči bankám ve východní Evropě v zájmu většího zabezpečení bankovního sektoru v situaci eskalující dluhové krize eura.

Ratingová agentura Fitch v pondělí podle FT uvedla, že zhoršování dluhové krize může západoevropské banky přimět k omezení aktivit svých poboček ve východní Evropě, což v regionu sníží dostupnost úvěrů a oslabí ekonomický růst. Ve středu však Fitch podle agentury Reuters dopad rakouských nařízení na úvěrovou situaci v regionu bagatelizovala.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.