14. března 2011 16:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rakušané cítí příležitost: chtějí znovu otestovat Temelín a zakázat jádro

Odpůrci Temelína blokují většinou hranic s Rakouskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci Temelína blokují většinou hranic s Rakouskem. | foto: ČTK

BRUSEL V Bruselu se v úterý v reakci na potíže s japonskými jadernými elektrárnami po pátečním ničivém zemětřesení uskuteční mimořádná schůzka expertů členských zemí na jadernou energetiku. Rakousko mezitím zopakovalo požadavek, aby středoevropské jaderné elektrárny prošly testy odolnosti.

Rakouský ministr životního prostředí Nikolas Berlakovich při příjezdu na dnešní zasedání s kolegy ze členských zemí EU zopakoval, že Vídeň v reakci na události v Japonsku chce, aby středoevropské jaderné elektrárny prošly testy odolnosti.

"Jsou opravdu odolné vůči zemětřesením? Jak fungují chladicí systémy jejich reaktorů?" řekl Berlakovich a dodal, že testy by měly být provedeny rychle.

Čtěte více:

Rakousko je známým odpůrcem jaderné energie, dlouhodobým trnem v oku mu je třeba česká elektrárna v Temelíně. Vznést to sice chce už dnes, avšak otázky jaderné energetiky v EU spadají po jiné ministry než ty zodpovědné pro životní prostředí.

Jaderná elektrárna Temelín.

Maďarské předsednictví EU v dnešním prohlášení zdůraznilo, že události v Japonsku nemají žádné dopady na evropské obyvatelstvo. Úrovně radiace jsou ve všech členských státech v normálu.

"Musíme zdůraznit, že rozhodnutí využívat jadernou energetiku přináleží do výhradní kompetence členských zemí," podotklo předsednictví. Jaderné elektrárny má nyní 14 z 27 států EU.

Skončeme to do roku 2050
Nicméně už v úterý by se mělo na Evropské komisi uskutečnit jednání jaderných expertů z členských zemí EU, které by situaci v Japonsku mělo být věnováno. Na něm by se o takovýchto výzvách mohlo jednat.

"Půjde o kontrolu bezpečnosti," nastínila Kearnsová očekávané téma jednání. Dodala, že by si země EU měly říct, zda vše funguje, jak má, nebo zda je třeba něco zlepšit, lépe koordinovat.

Sociálnědemokratičtí a socialističtí ministři či náměstci životního prostředí se ještě před dnešním jednání s kolegy ze všech zemí EU sešli na společném zasedání a vyzvali unii k tomu, aby ukončila výrobu jaderné energie do roku 2050. Podle nich jaderná energie představuje významnou bezpečnostní hrozbu i riziko pro životní prostředí.

Lidovky.cz, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?