30. května 2012 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rána pro Slováky: Fico zavádí daň ze zisku

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenská vláda uvalí na firmy v regulovaných sektorech energetiky, telekomunikací a poštovních služeb zvláštní daň 4,2 procenta z ročního zisku. Daň bude platit v tomto a příštím roce a jejím účelem je posílit příjmy státního rozpočtu, a ozdravit tím veřejné finance. Řekl to slovenský premiér Robert Fico.

Zvláštní daň zavádí Slovensko podobně jako sousední Maďarsko na sektory s velkým podílem zahraničních investorů. Když Maďarsko po nástupu vlády strany Fidesz zavedlo zvláštní daně na banky, telekomunikace a maloobchod, vyvolalo to stížnosti zahraničních majitelů dotčených společností do Bruselu, což přispělo ke zhoršení image země.

ČTĚTE TAKÉ:

Daň z příjmů pro firmy se zvyšuje z 19 na 23 procent

Vláda minulý týden sdělila, že celou firemní sféru zatíží zvýšenou sazbou daně z příjmů ve výši 23 procent proti nynějším 19 procentům. Kabinet připravuje i zavedení progresivního zdanění příjmů jednotlivců, a zruší tím rovné daně, které Slovensko zavedlo v roce 2004.

Zvláštní daň by měla vynést vládě asi 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). Kabinet podle dřívějších informací také plánuje zdvojnásobit příjem z dříve zavedené zvláštní bankovní daně, která je už nyní jednou z nejvyšších v Evropské unii.

Vláda možná zestátní individuální důchodové spoření

Premiér také řekl, že vláda bude uvažovat o převodu části plateb ze soukromého důchodového pojištění do státního rozpočtu. Individuální spoření rovněž zestátnila Fidesz v Maďarsku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ficova vláda potřebuje najít 1,2 miliardy eur (30,5 miliardy korun) na to, aby do konce příštího roku stlačila schodek veřejných financí pod tři procenta výkonu ekonomiky. Levicový kabinet staví ozdravná opatření na rozdíl od své předchůdkyně hlavně na zvýšení příjmů státního rozpočtu, což odůvodňuje tím, že prostor pro plošné škrty ve výdajích státu se prý už vyčerpal.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz