28. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RAŠKA: Ceny uhlí se zvýší, otázka zní kdy

Žhavé uhlí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žhavé uhlí - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Klesající vývoj světové produkce oceli ve druhé půlce roku 2011, tažený zejména zpomalením ocelářského průmyslu v Evropě a Číně, indikoval náročný letošní rok jak pro globální těžaře uhlí či železné rudy, tak pro středoevropské producenty těchto důležitých vstupních komodit pro ocelářství. Využití kapacit oceláren se podle statistik WSA v průběhu druhé půlky loňského roku snižovalo z úrovní přesahujících 80 procent až k 70 procentům.

Na slabší poptávku po oceli záhy reagovaly ceny koksovatelného uhlí, které začaly klesat již od loňského třetího čtvrtletí, a korekce cen pokračuje i pro dojednané kontrakty na letošní druhé čtvrtletí. Trochu optimismu přinesl průběh prvního kvartálu, kdy světová produkce oceli opět pomalu nabírala sílu, podpořená zvyšující se výrobou v EU a rekordní březnovou produkcí v Číně.

Pozitivní indikace tak přicházely i od těžařů uhlí, kdy polská JSW oznámila za 1Q 2012 překonání plánované produkce o 200 tisíc tun a pro další kvartály letošního roku předpovídá umírněný růst cen koksovatelného uhlí. Rovněž NWR registruje na počátku letošního roku zvýšenou poptávku po koksovatelném uhlí jakožto důsledek vyšší produkce oceláren v regionu střední Evropy a návrat využití jejich výrobních kapacit nad hranici 80 procent.

Ve druhé půlce roku tak vzniká prostor pro určitý nárůst cen koksovatelného uhlí a pro zlepšení výsledků hospodaření těžařských firem. Nejistoty však podle mého názoru přetrvávají, ať už v podobě zpomalující čínské ekonomiky, nejistoty v eurozóně, či signálů, že největší světoví těžaři se chystají kvůli nejistému vývoji na trhu komodit redukovat investiční plány.

Jan Raška, analytik Fio banka

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?