5. března 2012 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RAŠKA: Prodej NWR do Polska dává smysl

Krajina poničená těžbou uhlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajina poničená těžbou uhlí | foto: Shutterstock

Podle informací listu Daily Telegraph se spekuluje nad zájmem významného polského těžaře uhlí JSW o koupi společnosti NWR. Majoritním vlastníkem NWR je společnost BXR Mining B. V. s 64% podílem.

Akcie NWR ve středu po zveřejnění této spekulace reagovaly tříprocentním růstem, část zisků však byla rychle ještě ten den smazána. Možné propojení těchto dvou těžařů by bylo ze strategického pohledu opodstatněné.

Obě společnosti mají podobné produktové portfolio, operují ve středoevropském regionu. Mohly by tak vznikat zajímavé synergické efekty plynoucí z možného spojení těchto společností, ať už například v podobě předpokládané lepší vyjednávací pozice o cenách či dalších možností ohledně případné expanze v regionu.

S ohledem na své polské investiční záměry, zejména plánované otevření dolu Debiensko, by NWR mohlo těžit ze strategické a provozní podpory ze strany případného vlastníka JSW. Případné spojení by tedy nebylo nelogickým krokem, otázkou zůstává, zda by JSW byla ochotna přistoupit na cenové očekávání BXR.

Podle listu se spekuluje, že BXR nebude ochotna akceptovat méně jak 800 pencí za akcii, což by vzhledem k současné ceně znamenalo cca 49% prémii za majoritu. Je však potřeba zopakovat, že jde v tuto chvíli zatím jen o spekulace, kdy šéf JSW oznámil, že jeho společnost nevede žádné jednání o spojení a představitelé BXR a NWR zatím odmítají spekulace komentovat.

Případné propojení s polskou JSW by mohlo znamenat podporu pro akcie NWR, jak konkrétně by se to v jejich ceně projevilo, je ale v tuto chvíli obtížné odhadnout.

Jan Raška, analytik Fio banky

Najdete na Lidovky.cz