29. listopadu 2011 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rating Francie ohrožen. S&P chce snížit jeho výhled

Rating AAA (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rating AAA (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's by do deseti dnů mohla snížit výhled ratingu Francie ze stabilního na negativní.

Informoval o tom francouzský list La Tribune, agentura sama ale jeho informace odmítla potvrdit. Konkurenční agentura Moody's Investors Service naproti tomu varovala před zhoršením ratingu podřízeného dluhu 15 bank ze západní Evropy.

ČTĚTE TAKÉ:

Francouzský list napsal, že S&P o snížení výhledu ratingu Francie chtěla informovat už minulý pátek, z neznámých důvodů ale záměr odložila. Pokud by agentura výhled snížila, připravila by si tím půdu pro snížení hlavního úvěrového ratingu. Ten má nyní Francie u všech tří klíčových agentur na nejvyšším stupni AAA.

S&P ale dnes odmítla zprávu francouzského listu potvrdit. "Spekulace o našich ratingových známkách nekomentuje," vzkázala e-mailem na dotaz agentury Reuters mluvčí pařížské kanceláře S&P. Přestože Francie má u všech tří největších agentur, S&P, Moody's a Fitch, nejvyšší možný rating, agentura Fitch minulý týden varovala, že prohlubující se dluhová krize v eurozóně by mohla názor na Franci změnit.

Fitch snížila výhled ratingu USA

Ratingová agentura Fitch Ratings v pondělí snížila výhled ratingu Spojených států ze stabilního na negativní. Naznačila tak, že by mohla sáhnout k jeho snížení, zatím jej ale ponechala na nejvyšším možném stupni AAA. Fitch bude čekat jen do roku 2013 a pokud Washington do té doby nebude mít věrohodný plán na snižování rozpočtových výdajů, agentura patrně rating sníží.

Moody's naproti tomu dnes uvedla, že by mohla snížit rating podřízených dluhů 15 evropských bank. Chce vzít v úvahu, že vlády jednotlivých zemí by mohly bankám odepřít podporu v případě těžkostí. Agentura proto zároveň přeřadila do režimu pozorování s možností snížení ratingové známky 87 bank ze zemí, kde se předpokládá pomoc státu.

Prioritou francouzské vlády je nejvyšší rating zachovat, řada investorů však už počítá s jeho snížením. Očekávají, že druhá největší ekonomika eurozóny vstoupí počátkem příštího roku do recese, což se promítne do dalšího zhoršení veřejných financí.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...