2. prosince 2009 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Razie Evropské komise v ČEZ překazila obchod za 12 miliard korun

Stěhování velkorypadla v Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stěhování velkorypadla v Německu | foto: ČTK

PRAHA Razie Evropské komise překazila obchod energetické společnosti ČEZ a firmy Czech Coal za 12 miliard korun. Czech Coal chtěla za tuto sumu vyměnit Důl ČSA za elektrárnu Počerady skupiny ČEZ. Ta stojí u jednoho z dolů firmy Czech Coal, od roku 2013 ale nemá zajištěné uhlí. Právě o tento kontrakt se obě strany přou.

Se zprávou přišly Hospodářské noviny. Podle listu spolu v pondělí 23. listopadu v pražském hotelu President jednali šéf ČEZ Martin Roman a akcionář Czech Coal Pavel Tykač. V čele svých týmů se snažili dojednat dvanáctimiliardovou výměnu. Druhý den ráno ale do ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu vtrhli inspektoři Evropské komise.

"Když na ČEZ v úterý začala inspekce, volal nám šéf ČEZ Martin Roman, že od jednání odstupují," řekl deníku spolumajitel Czech Coal Petr Pudil.

Inspekci zahájila EK na základě vlastních informací. Na šetření se ale podepsala i stížnost, kterou jí poslal Czech Coal. Inspektoři vyšetřují ČEZ kvůli možné manipulaci s trhem. Firmě kvůli tomu hrozí až mnohamiliardová pokuta.

Jeden z účastníku jednání v hotelu President listu řekl, že jednání byla poznamenána tím, že lidé z ČEZ věděli o chystaném zásahu Bruselu, ten den se totiž informace objevila na serveru Euro.cz.

"I tak jsme se rozcházeli s tím, že budou další schůzky," dodal. Tykačův mluvčí Jan Chudomel potvrdil, že ČEZ v pondělí podmínky Czech Coal nepřijal.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!