29. ledna 2010 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Razie v Nošovicích. Inspektoři prošetřují stížnosti zaměstnanců

Továrna v Nošovicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna v Nošovicích | foto: ČTK

Nošovice Oblastní inspektorát práce zahájil kontrolu v nošovické automobilce Hyundai. V ní loni odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli neustále nařizovaným přesčasům a špatným pracovním podmínkám. Prověření pracovních podmínek ve firmě bude součástí kontroly.

"Firma Hyundai byla naším inspektorátem zařazena do normálních plánovaných kontrol na leden. Kontrola začala tento týden v úterý. Je zaměřena na bezpečnost práce, bezpečnost vyhrazených technických zařízeních a na pracovní vztahy a podmínky," uvedla vedoucí inspektorka Václava Kociánová.

Kontrolu podle ní provádějí čtyři inspektoři. Ti se také zaměří na dřívější problematické nařizování přesčasů. "To zahrnuje kontrola pracovních podmínek, a to jsou například právě přesčasy," potvrdila inspektorka. Předpokládá, že kontrola by mohla být ukončena v polovině února. Státní úřad inspekce práce sledoval situaci v automobilce delší dobu.

Mluvčí společnosti Hyundai Petr Vaněk potvrdil, že kontrola v jejich firmě trvala ještě dnes. S výsledky má být společnost seznámena příští týden ve středu.

Místo běžné pracovní doby každý den o dvě hodiny navíc

Situace v nošovické automobilce se vyhrotila na začátku loňského prosince kvůli neustále nařizovaným přesčasům. Lidé museli prakticky každý den od pondělí do čtvrtka odpracovat k osmihodinové denní směně další dvě hodiny jako přesčas. Ve středu 2. prosince odmítla skupina přibližně 400 zaměstnanců zahájit další přesčas a chtěla jednat s vedením firmy. Za zaměstnance se pak postavily odbory, které v pondělí 7. prosince vyhlásily stávkovou pohotovost. Nakonec se vedení automobilky s odbory dohodlo na splnění podmínek. Odboráři pak v polovině prosince stávkovou pohotovost zrušili.

Úřad přesto loni neevidoval žádné písemné podněty ke kontrole, které by upozorňovaly na špatné pracovní podmínky. "Žádná z těch informací, které média zveřejnila, nebyla tak jednoznačná, abychom tam hned museli jít, protože by došlo k nějakému prodlení. Všechny nařizované přesčasy se dají dodatečně zkontrolovat, to nám neunikne, práce přesčas musí být zdokumentována," vysvětlil šéf Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn.

ČTK