Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
2. května 2017 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klasická prohlídka bytu? Realitky nabízí video z dronu nebo virtuální návštěvu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: central-group.cz

PRAHA Stačí si nasadit speciální brýle a pohodlně se usadit. Prohlídka bytu, byť ještě nedokončeného, může začít. Technologie začínají ovlivňovat realitní byznys, který dosud spoléhal hlavně na osobní návštěvy nemovitostí.

Jedním ze způsobů, jak zájemcům představit byt či dům, je právě virtuální prohlídka. Klientům už ji nabízejí i realitní kanceláře v Česku.

„Poskytne skutečný obrázek o stavu nemovitosti z pohodlí domova av některých případech může nahradit první kolo osobní návštěvy, což je výhodou zejména u zahraničních nemovitostí, protože klientům šetří čas i peníze,“ vysvětluje Ilona Mančíková, šéfka české pobočky Sotheby’s International Realty.

Také kancelář Maxima Reality umožňovala zájemcům virtuální exkurze, později je ale nahradila komentovanými videoprohlídkami. „Navodí lepší pocit, protože se můžete slovně i obrazem zaměřit na specifika bytu, vychytávky či jedinečnosti,“ vysvětluje ředitel společnosti Vladimír Zuzák.

Technika makléře nenahradí

Technologických vymožeností, které mění realitní podnikání, je ale mnohem víc. Pořizují se třeba fotografie či videa pomocí dronů, jejich nevýhodou je ovšem časová a finanční náročnost.

„Často je také třeba čekat na ideální počasí a záběry se točí několik dnů. V Praze bohužel drony kvůli legislativě použít nelze, nebo velmi výjimečně,“ říká Mančíková.

Realitní kancelář Svoboda &Williams rovnou investovala do začínající technologické společnosti VR_MUSASHI. „Díky spolupráci s ní využíváme nejen kvalitní drony, ale i 360stupňové kamery, skenovací aplikace a další techniku,“ říká Prokop Svoboda, partner realitní firmy.

A dodává: „Momentálně se podílíme i na vývoji pomůcky pro přirozenější a zábavnější pohyb virtuální realitou, než je pouhé přemísťování se v prostoru pomocí ovladačů.“

Realitní makléři jsou nicméně přesvědčeni, že v blízké budoucnosti o práci nepřijdou. Osobní přístup podle nich nemohou technologie zcela nahradit.

Technologie umožňují klientům realitek interaktivně se procházet nemovitostí, která existuje zatím pouze na papíře nebo která je vzdálená tisíce kilometrů, vybírat a umisťovat nábytek do prostoru či na míru upravovat logistickou nebo průmyslovou halu pro potřeby své firmy.

„Můžete pořádat dny otevřených dveří s virtuálními prohlídkami, klient za vámi přijde do kanceláře, prohlédne si za pomoci speciálních brýlí padesát nemovitostí, vybere si jednu, která se mu nejvíce zamlouvá, a tu potom osobně navštíví,“ popisuje přednosti virtuálních prohlídek pro časopis Fortune analytik Michael Pachter z kalifornské investiční společnosti Wedbush Securities.

Technologie nám dávají křídla, zní z realitek

Potenciál vývoje technologií pro virtuální prohlídky nemovitostí byl dle Pachtera jedním z důvodů, proč v roce 2014 koupil Facebook za dvě miliardy dolarů společnost Oculus.

Makléři konstatují, že moderní technologie hrají v jejich byznyse hlavně marketingovou úlohu. „Dávají křídla realitnímu marketingu, podstatně zjednodušily administrativu a mohou přinést klientům i makléřům značnou časovou úsporu,“ vyjmenovává přednosti technologií Prokop Svoboda z realitní kanceláře Svoboda &Williams.

Výčet výhod dále pokračuje. „Dokážu si představit, že částečně nahradí způsob, jak nemovitosti nabízet, jak zrychlit proces koupě, zápis do katastru nemovitostí, omezí lidský faktor při jednání o podmínkách, smlouvy budou standardizované a mnoho z úkonů proběhne online,“ předpovídá šéfka české pobočky Sotheby’s International Realty Ilona Mančíková.

Dle analýzy, kterou zpracovala společnost Goldman Sachs, jsou největšími trhy pro virtuální realitu v realitním byznyse USA, Japonsko, Německo a Velká Británie.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!