25. března 2011 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řebíček je čistý. Policie stíhání odložila, aniž exministra vyslechla

Bývalý minstr zdravotnicví Tomáš Julínek a exministr dopravy Aleš Řebíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý minstr zdravotnicví Tomáš Julínek a exministr dopravy Aleš Řebíček | foto: Lidové noviny

PRAHA Protikorupční policie přestala vyšetřovat prodej podílu Aleše Řebíčka ve stavební firmě Viamont. Detektivové případ odložili, aniž by exministra dopravy vůbec vyslechli.

Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN). "Nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu. Věc již byla uložena ad acta," řekl HN mluvčí protikorupční jednotky Roman Skřepek.

Řebíček se o ukončení vyšetřování, které začalo v červenci 2009, dozvěděl od reportérů HN. "Nikdo, ani policie mi nesdělil, čím jsem se měl provinit, a nikdo, ani policie, se mě na nic nezeptal," napsal exministr v sms.

Čtěte více:


Protikorupční policie se věnovala trestnímu oznámení pouze v tzv. fázi prověřování, což znamená, že vůbec nezahájila úkony trestního řízení. Nemohla tak nasadit odposlechy, či jiné "operativně pátrací prostředky" . Rovněž to znamená, že na práci policie nedohlížel žalobce.

Podle neoficiálních informací se trestnímu oznámení věnoval jediný detektiv. Mluvčí Skřepek přesto trvá na tom, že se nic nezanedbalo: "Útvar se obdrženým podnětem zabýval, prověřil všechna možná podezření a rozhodl o uložení v souladu se všemi platnými předpisy."

Trestní oznámení na Řebíčka podali analytici ministerstva financí, kteří mají na starost boj proti praní špinavých peněz. Podle dosud veřejně nepotvrzených informací považovali za podezřelé finanční operace za 900 milionů korun.

Když Řebíček prodával firmu Viamont, šlo o bezvýznamnou regionální společnost, podnik ale začal raketově růst hned poté, co Řebíček usedl do křesla ministra dopravy ve vládě Mirka Topolánka. Firma inkasovala od státu 14 miliard korun. To posilovalo teorii, podle níž se Řebíček svého podílu ve Viamontu nezbavil a těžil ze svého vlivu.

Lidovky.cz