21. července 2011 17:23, aktualizováno  19:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řebíček ovládne Slavii, bratrovi hrozí 5 let

Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | foto: Lidové noviny

PRAHA Fotbalová Slavia míří do rukou exministra dopravy Aleše Řebíčka. Příští týden by měl získat sedmdesátiprocentní podíl v klubu a na konto si tak připíše jednu z nejslavnějších sportovních značek u nás.

Ve firmě Viscontia, kterou Řebíček založil s investiční společností Natland ke spravovaní Slavie, nyní Řebíček vlastní 30 procent, Natland 70. Poměr se tak otočí. Informaci jako první přinesl server Týden.cz.

PSALI JSME O ŘEBÍČKOVI A SLAVII

Řebíček chystanou změnu nepřímo potvrdil i Hospodářským novinám. "Nebylo by šťastné, aby třeba v úterý vyšel rozhovor s mou osobou coby minoritním akcionářem, který se tváří jakoby nic, a ve středu nebo ve čtvrtek bylo všechno jinak," řekl. Na přímý dotaz však odmítl odpovědět.

Vlastnická změna je však podle zdroje blízkého Natlandu domluvena od května, kdy Řebíček a Natland zachránili Slavii tím, že za nejasných okolností urovnali spor s britskou společností ENIC.

Adam Řebíček u soudu

Řebíčkovu silnou pozici v klubu potvrdila i pondělní valná hromada, která do představenstva klubu vynesla jeho mladšího bratra Adama. Natland rošádu odmítl komentovat. "Natland Group je investiční skupina. Pokud dostaneme na kteroukoli majetkovou účast dobrou nabídku, vždy ji pečlivě zvažujeme. To se samozřejmě týká i fotbalového klubu SK Slavia," vzkázal jen mluvčí Lukáš Tomis.

Vrásky tak bratrům Řebíčkům může dělat jen verdikt ústeckého krajského soudu. Ten vrátil zpět do Teplic případ tři policistů, mezi kterými je i bratr bývalého ministra dopravy Adam. Okresní soud loni v červnu zprostil všechny tři obžaloby z braní úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele, za což jim hrozilo až pět let vězení.

Krajský soud však byl jiného názoru: důvodem zrušení osvobozujícího rozsudku bylo nedůsledné provedení důkazů. Na některé důkazy podle krajského soudu teplický soud nereagoval, hodnocení důkazů prý bylo velmi stručné a tím se rozsudek stal nepřezkoumatelným. Soud prvního stupně podle ní také neodstranil některé rozpory ve svědeckých výpovědích.

KONTROVERZNÍ BRATŘI ŘEBÍČKOVÉ

Aleš Řebíček (44 let): zastával V letech 2006 - 2009 funkci ministra dopravy České republiky. Za ministrování získala jeho bývalá firma Viamont lukrativní státní zakázky. Když Řebíček firmu prodával, šlo o bezvýznamnou regionální společnost, podnik ale začal raketově růst hned poté, co Řebíček usedl do křesla ministra dopravy. Kritizovány byly i předražené tendry ministerstva na výběr advokátních kanceláří nebo mýto provozované společností Kapsch. Řebíček má podle policie úzké kontakty na uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Nikdy z ničeho nebyl obviněn.

Adam Řebíček (36 let): teplický expolicista z oddělení hospodářské kriminality. Čelil obvinění podnikatele Michaela Barthese z vydírání a braní úplatků, soud ho ale zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Soudce Milan Ferenc byl však přesvědčený o jeho vině. Krajský soud však osvobozující rozsudek zrušil a kauza se tak opět vrátila do Teplic. Řebíček nastoupil v útvaru Správy majetkových účastí a v roce 2009 nastoupil do Správy železniční dopravní cesty.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÁ PODPORA ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč