Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RECENZE: Jaký je návrat legendy 3310? Zamyká se jinak a had už není tak zábavný

Nokia se na veletrhu MWC vrátila s novodobým provedením legendárního modelu 3310 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia se na veletrhu MWC vrátila s novodobým provedením legendárního modelu 3310 | foto: Luděk Vokáč, Česká pozice

PRAHA Snad žádný telefon nevzbudil v poslední době tolik emocí jako nová Nokia 3310. Nástupce legendárního modelu, kterého se od jeho uvedení v roce 2000 prodalo po celém světě 126 milionů kusů, má upozornit na to, že se Nokia vrací na trh mobilních telefonů.

„Jé, ty máš třicettřidesítku? Počkej, ta je nějaká divná.“ Slova kamaráda, který si všiml tlačítkového telefonu položeného na stole, dokonale popisují to, čím nová, či přesněji „reinkarnovaná“ Nokia 3310 je. Podoba s dnes už legendárním telefonem z roku 2000 je totiž na první pohled nepřehlédnutelná. Začne se ale rozplývat, jakmile člověk vezme přístroj do ruky.

Za Nokií 3310 z roku 2017 stojí finská společnost HMD Global, která koupila mobilní divizi Microsoftu, jež se na slávu telefonů Nokia pokoušel neúspěšně navázat. Pro lidi z HMD jde ale od „srdcovku“, protože velká část z nich, a to včetně nejvyššího vedení, v Nokii strávila dlouhé roky života. Ono pouto má symbolizovat právě tento telefon.

Alespoň z marketingového pohledu jde o vydařený krok. Na letošním Světovém mobilním kongresu v Barceloně, kde se nová 3310 poprvé představila světu, bylo kolem stánku HMD i tři dny po začátku veletrhu stále nejvíc lidí. Zaměnit tuto Nokii s její o 17 let starší sestrou však je možné, jen když leží na stole. Tvar tlačítek či samotného těla telefonu své geny nezapře.

Bez hada by to nešlo

Nová verze je ale tenčí a výrazně lehčí. Vůbec nepůsobí tak robustním dojmem jako původní model, který se stal svou odolností pověstný. Druhá dekáda 21. století si vynutila také vnější změny v podobě univerzálního USB konektoru a klasického 3,5 milimetrového jacku pro sluchátka.

Především ale na zadní straně přibyl fotoaparát, jehož kvalita odpovídá jednoduchosti barevného displeje.

Uživatelsky Nokia 3310 svého předchůdce příliš nepřipomíná. Sice má přednastaveny klasické vyzváněcí tóny hovorů a SMS, po jejichž zaznění kdysi celá tramvaj sahala do kapes v domnění, že zvonil právě jejich telefon, majitelé původního modelu tu ale se svými návyky nepochodí.

„Reinkarnovaná“ Nokia 3310.
Arto Nummela, drží „reinkarnovanou“ Nokii 3310.

Tak třeba zamknutí kláves už neprobíhá rychlým zmáčknutím hlavního tlačítka a hvězdičky. Stejně tak se v menu nedá k oblíbeným funkcím rychle prokličkovat pomocí naučených číselných sekvencí.

To nejdůležitější ale přístroj má – hada. Populární hra je s telefony Nokia a zvláště modelem 3310 tak pevně spjata, že na ni výrobce upozorňuje už na krabičce. Tam, kde se dnes obvykle píše o velikosti paměti či rozlišení displeje, je hrdě uvedeno „Snake Preloaded“, tedy „Had přednastaven“.

I ten však prošel generační obměnou. Krom toho, že je barevný a vypadá jako housenka, má i mód založený na plnění úkolů a celkově už není tak zábavný, jako býval. Možná právě proto, že už není tak jednoduchý a surový, což ho činilo zábavným.

Zábava pro romantické duše

Pro výrobce ale muselo logicky být velice obtížné uspět s něčím jiným než s nostalgií a retro image, která je v současnosti v oblibě. Vychytávky původní 3310, jako byl kalkulátor, stopky či měřič výkonu, jsou v dnešní době naprosto běžnou součástí telefonů. V nové verzi jsou tak i další funkce, jako převodník jednotek či jednoduchý hudební přehrávač a FM rádio.

Nová Nokia v rámci možností myslela i na internet. Má webový prohlížeč a stáhnout si lze i některé aplikace, jako třeba například Facebook či jeho Messenger. Používání internetu a online aplikací však značně komplikují dvě věci. Jednak je to malý nedotykový displej a tedy nutnost ovládání klávesami. Zároveň Nokia 3310 neumí přijímat signál vysokorychlostního internetu, a tak je využívání pokročilých funkcí při rychlosti připojení z doby, kdy byla Nokia ještě na špičce, mírně řečeno „o nervy“.

Nová Nokia 3310 je tak zábavná hračka, která pamětníky rozněžní, ale po chvíli zřejmě přestane bavit. Zcela určitě se jí tak neprodá 126 milionů kusů, jako v případě první generace.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!