13. března 2009 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Recept na krizi? Spojování automobilek

Vedle koncernu Volkswagen nejspíš kvůli krizi vyroste další "supermarket" na auta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedle koncernu Volkswagen nejspíš kvůli krizi vyroste další "supermarket" na auta. | foto: ČTK

MILÁN Generální ředitel italské automobilky Fiat Sergio Marchionne zvažuje plán na spojení svého podniku s francouzským konkurentem PSA Peugeot Citroën. Automobilka přitom už v lednu podepsala strategické pantnerství s americkým rivalem Chrysler. Na burzách se dokonce spekuluje o tom, že by se k Peugeotu připojila i její domácí konkurence, automobilka Renault.

Informoval o tom dnes list Il Sole 24 Ore s odvoláním na zdroje z finančního sektoru. Podle deníku vytvořila italská investiční banka Mediobanca společně se strategickým poradcem. Marchionne nyní údajně zvažuje, zda a kdy má tento plán předložit správní radě Fiatu. Mluvčí italské společnosti se ke zprávě odmítl vyjádřit, akcie Fiatu nicméně posílily o sedm procent.

Koncern Peugeot - Citroën - Fiat - Chrysler

Na finančních trzích se tento týden objevily rovněž spekulace o fúzi automobilky PSA Peugeot Citroën s domácím konkurentem Renault. Podle analytiků je však takováto fúze nepravděpodobná.

Fiat v lednu podepsal s americkým rivalem Chrysler nezávaznou dohodu o vytvoření strategického partnerství, v jehož rámci by získal v Chrysleru pětatřicetiprocentní podíl. Dohoda by měla oběma podnikům pomoci čelit největší krizi v automobilovém průmyslu za posledních několik desetiletí.

Marchionne již koncem loňského roku uvedl, že světové automobilky budou donuceny k fúzím, aby přežily dopad současné ekonomické krize. Poptávka po automobilech nyní po celém světě oslabuje, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů.

ČTK