8. září 2011 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecká ekonomika se prudce propadá. Více než se myslelo

Akropolis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akropolis | foto: Shutterstock

ATÉNY/PRAHA Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných a sezonně nepřepočtených údajů meziročně klesla o 7,3 procenta. Tamní statistický úřad zároveň zpřesnil data za předchozí čtvrtletí, kdy byl propad ekonomiky výraznější, než se dosud uvádělo. Za druhé čtvrtletí úřad v bleskovém odhadu uváděl, že pokles hrubého domácího produktu činil 6,9 procenta.

V prvním čtvrtletí propad HDP podle zpřesněné zprávy činil 8,1 procenta, zatímco podle předběžné zprávy pokles činil 5,5 procenta. Úřad nesdělil, co je za tak výraznou revizí. Podobně ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční propad ekonomiky dosáhl 8,8 procenta, ačkoli dosud úřad hovořil o poklesu 7,4 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu mají Atény postupně získat půjčku 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

Ukázalo se ale, že tato suma stačit nebude. Eurozóna se proto s MMF letos v červenci dohodla na novém úvěru za 109 miliard eur. Zatím není jisté, zda Řecko dostane další, v pořadí šestou tranši úvěru dohodnutého loni.

Inspektoři MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky minulý týden přerušili misi, v jejímž rámci v Aténách zkoumali, jak Řecko dodržuje podmínky úvěru. Inspektoři se mají do Řecka vrátit v polovině září, pokud chce ale řecká vláda získat další peníze, bude muset inspekci přesvědčit, že udělala dostatečný pokrok.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?