3. března 2010 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecká vláda se odborářů ani stávek nezalekla, přijala další úspory

Transparent při řeckých prostestech proti reformách, které op státu vyžaduje Evropská unie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transparent při řeckých prostestech proti reformách, které op státu vyžaduje Evropská unie | foto: ČTK

ATÉNY Řecká vláda dnes přijala další úsporná opatření, která mají přinést státnímu rozpočtu 4,8 miliardy eur (123,8 miliardy Kč).

Polovinu tvoří snížení výdajů a druhou polovinu zvýšení daní. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroj z vlády. Úspory mají pomoci vládě splnit cíl snížení rozpočtového schodku v letošním roce na 8,7 procenta hrubého domácího produktu.

Podle zdroje vláda rozhodla zvýšit daň z přidané hodnoty o dva procentní body na 21 procent. Odměny zaměstnanců ve veřejném sektoru mají klesnout o 30 procent.

Vlna stávek
Návrhy vlády na snížení výdajů vyvolala v zemi vlnu protestů a stávek. Nejnověji největší řecký odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru ADEDY vyhlásil na 16. března na protest proti úsporným opatřením 24hodinovou stávku.

Více o řecké krizi:


Falšování statistik
Řecko na konci loňského roku přiznalo, že opakovaně falšovalo statistiky a za loňský rok má rozpočtový deficit 12,7 procenta HDP. To je asi dvakrát tolik, než se původně předpokládalo a více než čtyřikrát tolik, než povolují pravidla Evropské unie. Vláda v Aténách proto předložila Evropské komisi plán úspor, podle kterého by se schodek v letošním roce měl snížit na 8,7 procenta HDP a do roku 2012 má být pod třemi procenty. Podle inspektorů EU však tato opatření nebyla dostatečná.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!