Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko se snaží vykličkovat ze závazků, i přes hrozící bankrot

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecký ministr financí Jannis Sturnaras připustil, že se jeho země částečně odklonila od kroků slíbených výměnou za finanční pomoc. Nová řecká vláda se nyní podle agentury Reuters snaží přimět zástupce věřitelů ke zmírnění podmínek pomoci.

"Ekonomika má za sebou dvoje náročné volby a program je v některých ohledech mimo plánovanou cestu," řekl Stournaras. V Aténách jsou nyní na návštěvě zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, aby posoudili pokrok Řecka při realizaci dohodnutých reforem.

K TÉMATU:


Řecko od této "trojky" mezinárodních věřitelů čerpá už druhý záchranný úvěrový program ve výši 130 miliard eur (3,3 bilionu Kč). Finanční pomoc sice zatím ochránila Řecko před bankrotem, její podmínky však tlačí řeckou ekonomiku do hluboké recese.

Trojka na schůzi s premiérem

Zástupci trojky se setkali s ministrem financí i s premiérem Antonisem Samarasem. Ten usiluje o zmírnění podmínek spojených s pomocí, které zahrnují například zvyšování daní, propouštění státních zaměstnanců a snižování mezd. Takováto opatření prohlubují hospodářskou recesi, která v Řecku pokračuje již pátým rokem.

Podle představitelů řecké vlády hrozí zemi během několika týdnů bankrot, pokud si nezajistí vyplacení další části finanční pomoci. Švédský ministr financí Anders Borg  upozornil na riziko, že Řecko nedokáže splnit své závazky vůči věřitelům a skončí v "určité formě platební neschopnosti".

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
HVĚZDA MEZI WINDOWS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč