Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecké návrhy reforem? Slouží jen levicové ideologii, tvrdí analytici

Řecký premiér Alexis Tsipras. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras. | foto: Reuters

BRUSEL/ATHÉNY Návrhy na řešení dluhové krize, které věřitelům předložila řecká vláda, vyplývají více z ideologických pohledů vládnoucí levice než z ekonomických potřeb země. Myslí si to analytici, které oslovila agentura AFP. Atény podle nich daly přednost zvýšení daní, místo aby se snažily snížit státní výdaje.

Podle analytika společnosti UniCredit Ericka Nielsena předložené návrhy přinášejí příliš velkou zátěž na daních a poplatcích, z nichž ty špatné jsou namířené zejména proti firmám. „Není tu dost skutečných reforem,“ dodal.

Podle Jacoba Funka Kirkegaarda z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku plných 93 procent opatření v hodnotě 7,3 miliardy eur navrhovaných Řeckem pochází ze zvýšení daní a příspěvků do systému sociálního zabezpečení. Jen sedm procent se týká ročních úspor, z nichž 360 milionů eur má jít z omezení předčasných odchodů do důchodu a 200 milionů ze snížení výdajů na obranu.

„Blíže ideologickým imperativům“

Návrhy Řecka jsou „blíže ideologickým imperativům“ premiéra Alexise Tsiprase, než hospodářským potřebám Řecka, upozornil Kirkegaard. Zároveň vyjádřil hluboké pochybnosti, že by s něčím takovým věřitelé někdy mohli souhlasit, navíc u země, která je „notoricky známá potížemi s vybíráním daní“.

Hlavní ekonom řecké banky Eurobank Platon Monokrusos řekl, že jde o daňový gejzír, který má vysát z kapes poplatníků po více než dvou miliardách eur na dani z přidané hodnoty a sociálních poplatcích. A kolem 2,5 miliardy eur mají přinést firmy.

Podle řecké federace malých podniků GSVEE směřuje vláda v Aténách k „demolici výrobní struktury země“.

Zatím bez dohody

Zástupci mezinárodních věřitelů ve středu návrhy řecké vlády také odmítli a přišli s protinávrhy, které už ale řecká strana smetla se stolu. Podle dosavadních informací z vyjednávání na technické úrovni se obě strany nebyly zatím s to přiblížit dohodě.

Řecko má do konce června splatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) asi 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč). Nyní jedná s věřiteli o uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z už dříve dohodnutého programu pomoci.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.