2. listopadu 2011 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecké referendum v praxi: hlas lidu, či sebevražda?

Úsměv na tváři řeckého premiéra George Papandreoua. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsměv na tváři řeckého premiéra George Papandreoua. | foto: Reuters

ATÉNY/PRAHA  Řecká vláda premiéra Jorgose Papandrea má většinu už jen jednoho hlasu. Navrhované referendum nemusí být ani vypsáno, předčasné volby jsou pravděpodobnější.

1. Mají referenda v Řecku tradici?

Referendum se v Řecku naposledy konalo po pádu vojenské junty v roce 1974. Dokonce i o vstupu do Evropské unie v roce 1981 hlasoval pouze parlament. Referendum, k jehož vypsání stačí prostá většina poslanců a podpis prezidenta, se může konat pouze „v otázkách zásadního národního významu“, pokud by měl být plebiscit vyhlášen k ekonomickým a sociálním problémům, je třeba ústavní většina hlasů.

ČTĚTE TAKÉ:

2. Jakou sílu má v parlamentu Papandreův PASOK?

Premiér Jorgos Papandreu ústavní většinou v žádném případě nedisponuje. Po včerejším odchodu dalších dvou poslanců svého PASOK bude rád, když přežije ohlášené páteční hlasování o důvěře vládě.  Podle některých zdrojů však jeho vláda může padnout dokonce ještě dřív, protože během včerejška se situace kolem jeho kabinetu výrazně zdramatizovala. V třistačlenném parlamentu Papandreu disponuje už většinou pouhého jednoho hlasu a čelí uvnitř vlastní strany výzvám na odstoupení.

3. Může premiér počítat s hlasy opozice?

Nemůže. Opozice totiž označila Papandreův krok za nezodpovědný a místo referenda žádá předčasné volby. „Plebiscit zpochybňuje členství Řecka v Evropské unii. Musíme zabránit takovým riskantním a oportunistickým experimentům,“ prohlásil šéf opoziční Nové demokracie Antonis Saramas a vyzval prezidenta Karolose Papuliase, aby vyhlášení referenda nepodepsal.

INFOGRAFIKA:

ŘEC

4. Věří premiér v úspěch referenda nebo blafuje?

Papandreu v pondělí večer tvrdil, že věří v úspěch referenda a že jeho konání by mělo zajistit podporu pro další tvrdá úsporná opatření. „Věříme občanům, důvěřujeme v jejich úsudek, máme důvěru v jejich rozhodnutí,“ uvedl Papandreu v pondělí před poslanci svého PASOK, když jim oznamoval záměr vyhlásit referendum. Šedesát procent Řeků by však podle průzkumu hlasovalo proti úsporným plánům vlády.

5. Bylo referendum připravovanou akcí?

Své rozhodnutí Papandreu nekonzultoval ani s partnery v Evropské unii, ale dokonce ani se svým ministrem financí Evangelosem Venizelosem, jenž byl klíčovou postavou vyjednávání záchranného plánu se zeměmi eurozóny. „Venizelos o referendu nic netušil,“ řekl agentuře Reuters úředník z ministrova okolí. Ministr sám byl včera odvezen kvůli problémům se žaludečními vředy do nemocnice, některé zdroje však hovoří o tom, že se Venizelos ukryl před sdělovacími prostředky.

6. Chce Papandreu jen zvýšit svou popularitu?

Pokud Papandreu počítá s tím, že si plebiscitem zvýší svoji upadající popularitu mezi Řeky, zpravodajové tiskových agentur z Řecka informují o opaku. „Myslím, že ten příběh rychle skončí a Papandreu ztratí svoji těsnou většinu,“ řekl agentuře Reuters šéf řecké Obchodní komory Konstantinos Michalos. „Žádné referendum nebude a já budu doufat a modlit se za jinou vládu,“ dodal.

Podobně se na to dívá i velká část obyčejných Řeků. „Je to absurdní. Teď to hází na nás? Není jeho zodpovědnost to rozhodnout,“ rozčiloval se čtyřiašedesátiletý průvodce turistů Haris Velakoutakou. „Měl se nás zeptat na začátku, než se na těch všech škrtech dohodl.“ „Celé je to jeden velký podvod a výsměch nám obyčejným lidem,“ myslí si i padesátiletý aténský metař Emanuel Papadopoulos. „A o čem se bude hlasovat? O volbách?“

Řekové ztrácejí víru

Řecko v posledním roce prochází tvrdou úspornou kúrou. Ekonomika padla meziročně o skoro osm procent a průměrný Řek má o téměř šestinu méně peněz než před rokem. Mnoha lidem se ale snížily příjmy o desítky procent. Třicet tisíc státních úředníků dostalo vyhazov, výrazně se snížilo dokonce i mnoho penzí.

Velká část Řeků ztratila víru v budoucnost. Počet sebevražd vzrostl o polovinu, ze země emigruje obrovské množství především mladých a vzdělaných lidí. V Řecku se konalo několik generálních stávek, při té poslední zahynul jeden člověk.

 

Luboš Palata, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.