22. června 2012 20:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko bez proudu? Obchodníci omezují dodávky elektřiny

Řekové neplatí účty za elektřinu, dovozci ji proto přestávají dodávat. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řekové neplatí účty za elektřinu, dovozci ji proto přestávají dodávat. (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Obchodníci s elektřinou z minimálně čtyř zemí omezili či zastavili dodávky do Řecka kvůli nezaplaceným účtům. Roste tak riziko výpadků elektřiny během turistické sezony.

Informovala o tom dnes agentura Reuters. Řecký provozovatel elektrické sítě LAGHE podle soudních dokumentů dluží zahraničním a domácím dodavatelům 327 milionů eur (8,4 miliardy Kč). Jeho tržby totiž klesly v důsledku hospodářské recese a neochoty řady Řeků platit účty za elektřinu.

K omezení či zastavení dodávek elektřiny do Řecka podle zdrojů agentury Reuters přikročily minimálně čtyři obchodní společnosti ze Švýcarska, Itálie, Bulharska a Německa.

"Výrazně jsme snížili objem dodávek, abychom dostali pod kontrolu riziko v Řecku, které je důsledkem zpožděných plateb," uvedl jeden ze švýcarských obchodníků, který si nepřál být jmenován.

A cena roste

Pokles dovozu elektřiny již vedl k výraznému nárůstu jejích cen na řeckém trhu. Ceny tlačí vzhůru také teplé počasí. Prudký pokles dovozu elektřiny by podle agentury Reuters mohl ve spojení s dlouhodobější vlnou veder způsobit výpadky elektrického proudu v době vrcholící turistické sezony.

K TÉMATU:

Cestovní ruch přitom představuje jeden z mála významných devizových zdrojů řecké ekonomiky. Řecko loni navštívilo celkem 16 milionů turistů. Cestovní ruch se podílí 15 procenty na řeckém hrubém domácím produktu a zajišťuje pětinu pracovních míst v zemi. Řecká míra nezaměstnanosti se v prvním čtvrtletí vyšplhala na rekordních 22,6 procenta.

V loňském třetím čtvrtletí, které zahrnuje letní sezonu, se dovoz podílel na celkové spotřebě elektřiny v Řecku více než deseti procenty, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz