30. března 2012 9:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko bude možná potřebovat další miliardy, uvedl premiér

Lukas Papadimos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukas Papadimos. | foto: ČTK

MILÁN Řecký premiér Lukas Papadimos nevyloučil, že jeho země bude potřebovat další záchranný balík. Ujistil ale, že Atény dělají všechno pro to, aby třetí mezinárodní úvěr už nebyl zapotřebí. Druhý záchranný úvěr v sumě přes 100 miliard eur si dohodlo Řecko s mezinárodními věřiteli teprve tento měsíc.

"Určitá forma finanční podpory možná bude nezbytná, musíme ale intenzivně pracovat na tom, abychom takovému vývoji zamezili," řekl Papadimos v rozhovoru pro italský deník Il Sole 24 Ore.

Druhý záchranný balík na 130 miliard eur

Řecko se v roce 2010 propadlo do těžké dluhové krize a stalo se první zemí eurozóny, která dostala mezinárodní finanční pomoc. Po poskytnutí 110 miliard eur Atény letos sjednaly s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Potřeba další pomoci nastane podle premiéra v případě, že by Řecko nebylo schopno se vrátit na finanční trhy ani kdyby zavedlo všechna dohodnutá úsporná opatření a reformy. "Je obtížné předpovídat situaci na trhu v roce 2015," řekl Papadimos.

Řecko nemůže vystoupit z eurozóny

Premiér řekl, že kdyby Řecko vystoupilo z eurozóny, mělo by to na zemi ničivý dopad. "Návrat drachmy by vyvolal vysokou inflaci, kurzovou nestabilitu a pokles reálné hodnoty bankovních vkladů," uvedl.

ČTĚTE DÁLE:

Guvernér polské centrální banky Marek Belka ve čtvrtek v německém tisku navrhl, aby Řecko řešilo svou bezvýchodnou situaci tím, že přijme vlastní měnu pro většinu transakcí a euro zachová pro bankovní vklady, které tím neztratí na hodnotě. Neustálé snahy Evropy o záchranu Řecka označil za "beznadějné".

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.