Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko bude pravděpodobně úvěr splácet déle, za to zaplatí vyšší úrok

Řecká drachma a euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká drachma a euro. | foto: Shutterstock

ATHÉNY Řecko bude moci splácet záchranný úvěr od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie až do roku 2021, tedy o šest let déle, než mu stanoví současná dohoda. Výměnou za to zaplatí vyšší úrok.

Uvedl to dnes na setkání s novináři řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Řecko má získat od MMF a EU celkem 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč).

Fixní úroková sazba úvěru nyní činí 5,5 procenta. Nově se má zvýšit na 5,8 procenta. "Splácení, které se má nyní uskutečnit do 2015, se prodlouží do 2021," uvedl Papakonstantinu. "Rozhodnutí je velmi důležité, otevírá cestu k návratu na trhy dříve, než jsem čekali," dodal. Poslední splátku ze slíbené půjčky má Řecko obdržet v roce 2013.

Čtěte také

Řecko peníze od EU dostane, i když podmínky nesplnilo
Řecko má ještě větší problémy, než se čekalo, závazky nesplní

Dohoda ještě není finální, schválit ji musí členové eurozóny
Agentura Reuters uvedla, že zdroj z EU potvrdil, že ministři financí se na nedělním setkání, kdy se projednávala půjčka pro Irsko, předběžně dohodli na prodloužení doby splatnosti. Dohoda však musí být ještě detailně vypracována a formálně odsouhlasena na příštím zasedání Eurogroupu a Ecofinu 6. až 7. prosince. Rozhodnutí musí rovněž schválit parlamenty zemí eurozóny.

O možném prodloužení doby splatnosti úvěru se již o víkendu v rozhovoru pro list Realnews zmínil zástupce MMF Poul Thomsen, který má v rámci MMF na starosti pomoc pro Řecko. Podle něj by prodloužení doby splatnosti mohlo uklidnit trhy s obligacemi, protože pro zemi bude snadnější obsloužit svůj dluh.

Euro prochází dluhovou zkouškou

První bylo Řecko, nyní pomoc získá i Irsko
Řecko se letos v květnu stalo prvním členem eurozóny, který byl nucen požádat o pomoc své partnery a MMF, protože zemi hrozil bankrot. Pomoc získalo Řecko výměnou za drastická úsporná opatření.

Nově pomoc získá i Irsko. Ministři financí eurozóny a EU v neděli v Bruselu definitivně schválili finanční pomoci pro Irsko ve výši 85 miliard eur. Do záchranného programu na pomoc Irům se zapojí i Česko, které se zaručilo za celkem 6,7 miliardy korun, jež irské vládě půjčí Evropská komise.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...