21. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko by letos mohlo dosáhnout přebytku u primárního rozpočtu

Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | foto: Reuters

ATÉNY Řecká vláda by mohla v letošním roce dosáhnout přebytku u primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na správu dluhu. Agentuře DPA to sdělil nejmenovaný vysoký představitel řeckého ministerstva financí.

V loňském roce činil schodek primárního rozpočtu 3,7 miliardy eur (95 miliard Kč). Celkový deficit ústřední vlády podle údajů ministerstva dosáhl 15,9 miliardy eur. Agentura DPA rovněž upozornila na pokroky ve vývoji řeckého hospodářství.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecký export loni podle zpráv médií stoupl o 13 procent. Výrazný nárůst zaznamenal například vývoz vína a olivového oleje.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

MMF tento týden odsouhlasil, že uvolní Řecku další peníze z úvěrové pomoci, a uvedl, že Atény se pohybují správným směrem. Šéfka MMF Christine Lagardeová nicméně v rozhovoru pro řecký list Katimerini vyzvala k urychlení privatizace, boje s daňovými úniky a omezování byrokracie.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.