14. května 2012 22:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Juncker: Nikdo nevolal po odchodu Řecka z eurozóny

Jean-Claude Juncker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean-Claude Juncker | foto: Česká pozice

BRUSEL Řecko by mělo v eurozóně zůstat, řekl po večerním jednání ministrů financí bloku v Bruselu šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker. Eurozóna podle něj udělá vše pro to, aby Atény v 17členné eurozóně zůstaly. Nesmí však prý ustoupit od přislíbených reforem.

Juncker zdůraznil, že nikdo na pondělním jednání nevolal po tom, aby Řecko eurozónu opustilo.

"Naprosto nikdo v tomto směru neargumentoval," podotkl Juncker. "Je jasné, že chceme, aby Řecko zůstalo v euru," doplnil Junckera eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn.

ČTĚTE TAKÉ:


Řecko, které je sužované dluhovou krizí, už dostalo od partnerů masivní půjčky a další peníze jsou mu přislíbeny. Druhý záchranný program ve výši 130 miliard eur v půjčkách ale partneři Atén podmínili úsporami a reformami, které jsou v této jihoevropské zemi velmi neoblíbené. To se projevilo i na nedávných parlamentních volbách. V nich uspěla seskupení, která mají s podmínkami zásadní problémy a brojí proti nim.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Strany, které doposud podporovaly podmínky plánu reforem, nezískaly dostatečnou většinu, aby sestavily novou vládu. O vytvoření kabinetu se nicméně ještě jedná. Pokud se ale nepodaří situaci vyřešit, budou v Řecku zřejmě už v červnu nové volby. Kvůli politické situaci a jejím dopadům se v poslední době začalo opět hodně spekulovat o možnosti, že by Řecko eurozónu opustilo.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč