Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko dál odmítá záchranné programy. Chce jednat

Řecký ministr financí Janis Varufakis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký ministr financí Janis Varufakis | foto: Reuters

ATÉNY/BERLÍN/MADRID Řecko dál odmítá akceptovat mezinárodní záchranné programy podobné těm, které s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) dohodly jeho předchozí vlády. Řekl to v neděli mluvčí nového řeckého kabinetu.

Řecko přitom už v pondělí čekají další jednání v Bruselu, kde se koná schůzka takzvané Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem. Výsledek jednání může naznačit, jak pevná je soudržnost eurozóny.

„(Řecko) nebude pokračovat v programu, který má rysy (záchranných) programů předchozích vlád,“ řekl v řecké televizi mluvčí vlády Gabriel Sakellaridis. Řecko a Evropská unie se podle něj dohodly na potřebě „národního reformního plánu“ s cílem postavit ekonomiku na nohy, zároveň ale dodal, že nová levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase nemá v úmyslu zpronevěřit se slibu, který dala voličům.

PSALI JSME:

„U těch přednostních záležitostí jsme ochotni jednat. Proti veřejnosti ale nepůjdeme,“ řekl mluvčí k otázce trhu práce a penzí. Příkazy zvenčí už vláda podle něj přijímat nebude. Sakellaridis také poznamenal, že země najde způsob, jak zajistit, aby její chatrný bankovní systém fungoval v zájmu hospodářského růstu.

Premiér Tsipras v rozhovoru s německým časopisem Stern řekl, že Atény potřebují čas, aby svůj reformní program uvedly v život a zbavily se podle něj špatných rozhodnutí minulých vlád. „Očekávám obtížná jednání, mám ale naprostou důvěru,“ řekl Sternu. „Slibuji vám, že potom, po šesti měsících, bude Řecko úplně jinou zemí,“ dodal.

Pokud se Řecko v pondělí v Bruselu na ničem nedohodne, riziko státního bankrotu bude větší než kdykoli předtím. V takovém případě by reálnějších obrysů nabyla i možnost nuceného odchodu Řecka z eurozóny, byť zástupci evropských institucí tvrdí, že vstup do eurozóny je nevratný proces.

Německo vyžaduje, ať Řecko plní původní závazky

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi španělskému týdeníku ABC řekl, že spekulovat o odchodu Řecka z eurozóny nemá smysl, nechtěl už ale odpovědět na dotaz, co je špatného na tom, kdyby Řecko skupinu devatenácti zemí platících eurem opustilo.

„Prosím chápejte, že já tuto otázku raději vůbec nechci komentovat. Cokoli řeknu, může být použito politicky. Spekulovat o případném vystoupení z měnové unie nemá žádný smysl,“ řekl Draghi v rozhovoru, který byl zveřejněn v neděli.

Tsipras už dříve řekl, že chce s partnery v EU dohodnout něco na způsob překlenovacího programu, který by fungoval několik měsíců. Mezitím by chtěl dohodnout nový program, který by nahradil současný záchranný úvěr od mezinárodních věřitelů, tedy od ECB, Evropské komise a MMF. Zbytek eurozóny, především pak Německo, ale trvá na tom, že Atény musejí plnit závazky, na kterých se původně dohodly. Řecko dostalo od roku 2010 ve dvou kolech slíbenou pomoc v objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Náš pevný postoj povede k dohodě, tvrdí Varufakis

Slovenský ministr financí Peter Kažimír, o jehož zemi se říká, že je v jednáních s Řeckem neústupná, si od pondělní schůzky moc neslibuje. „Jsem poněkud skeptický, že se nám zítra (v pondělí) podaří v rámci Euroskupiny dohodnout k Řecku všechny podrobnosti. Existují limity a hodiny tikají,“ napsal na Twitteru.

Relativně optimistický je před pondělní schůzkou Euroskupiny řecký ministr financí Janis Varufakis. Ten v sobotním rozhovoru s řeckým listem Kathimerini vyjádřil naději, že Atény se s evropskými věřiteli dohodnou, jak se ze současného mezinárodního programu pomoci vyvázat, byť by to bylo až na poslední chvíli.

Na podporu řecké vlády vyšlo do ulic Atén na 15 tisíc lidí

  • Nejméně 15 tisíc lidí se v neděli večer sešlo v Aténách na demonstraci na podporu vlády premiéra Alexise Tsiprase, která odmítá pokračovat v úsporných krocích a reformách v té podobě, jak je požadují zahraniční věřitelé. Asi 5000 lidí vyšlo do ulic také v Soluni.
  • Manifestace se konají v předvečer jednání ministrů financí eurozóny o řeckých požadavcích. Tato schůzka by mohla rozhodnout o ekonomické budoucnosti Řecka.
  • Demonstrace na podporu řecké vlády byly na dnešek svolány také do dalších evropských metropolí. Například v centru Londýna se podle agentury AP sešly stovky lidí.

„Náš pevný postoj, založený na logice, povede k dohodě. I kdyby to bylo v hodině dvanácté,“ řekl Varufakis na otázku, co se stane, když se Řecko v pondělí na jednání Euroskupiny nedohodne, a zda se ministři financí zemí platících eurem sejdou v nadcházejících dnech znovu. Varufakis řekl, že obě strany už se dohodly na mnoha věcech, stále se ale rozcházejí v otázce privatizace a pracovního trhu.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že zhruba tři čtvrtiny obyvatel Řecka za novou vládou stojí. Většinou říkají, že drakonických úspor už bylo dost a že už nemají co ztratit.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...