11. února 2010 18:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko čeká obří stávka, spojí se odbory veřejného i soukromého sektoru

Stávka v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka v Řecku | foto: ČTK

ATÉNY Odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru v Řecku ADEDY se připojí ke stávce svolané odborovým svazem soukromého sektoru GSEE na 24. února proti plánovaným úsporným opatřením vlády. Zaměstnanci veřejného sektoru již proti návrhům vlády protestovali ve středu. Čtyřiadvacetihodinová stávka zastavila lety, zavřela vládní úřady a školy a služby veřejných nemocnic omezila jen na pohotovost.

"Po zveřejnění opatření se státní zaměstnanci rozhodli vystupňovat své snahy a dát najevo, že nebudou platit za krizi," uvedl viceprezident odborového svazu ADEDY Ilias Vrettakos. ADEDY zejména protestuje proti plánům socialistické vlády na snížení mezd a příplatků ve veřejném sektoru i proti zvýšení věku odchodu do důchodu o dva roky a zákazu odcházet do předčasné penze. ADDEDY a GSEE zastupují téměř polovinu z pěti milionů práceschopných obyvatel Řecka.

Řecko je v těžké situaci, protože musí letos sehnat peníze na splacení dluhopisů v sumě asi 50 miliard eur (zhruba 1,3 bilionu Kč) a zároveň se prudce zvýšily jeho náklady dluhové služby po odhalení pravdy o astronomickém rozpočtovém deficitu a státním dluhu. Řecká vláda pod tlakem Evropské unie a finančních trhů vypracovala razantní plán úspor, který má vytáhnout zemi z krize předlužených veřejných financí a zabránit hrozbě státního bankrotu. Plán počítá se snížením rozpočtového deficitu do roku 2013 z loňských téměř 13 procent pod tři procenta hrubého domácího produktu.

O Řecku dnes jednali také představitelé zemí Evropské unie na summitu v Bruselu. Země se dohodli na pomoci Řecku, ta však nezahrnuje přímou finanční pomoc, napsala agentura Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!