16. prosince 2009 22:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko dále klesá, S&P snížila zemi rating na stupeň BBB plus

Navštivte Akropolis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navštivte Akropolis. | foto: Shutterstock

NEW YORK/ATÉNY Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení dlouhodobých devizových závazků Řecka ze stupně A minus na stupeň BBB plus. Přestože je to snížení pouze o jeden stupeň, pro Řecko to znamená ztrátu prestižního ratingu v pásmu A.

S&P navíc varovala, že rating může snížit ještě více. Jako důvod uvedla špatný stav veřejných financí. V Řecku prý chybí politická podpora hlubších změn, které by mohly situaci zlepšit.

Pokud se vládě nepodaří zajistit si takovou podporu, aby mohla prosadit program fiskální konsolidace, agentura sáhne k dalšímu snížení. Ratingovou známku proto nechává v režimu pozorování s negativním výhledem.

"Vláda musí zavést opatření"
"Snížení ratingu ukazuje, jak nutně musí vláda zavést opatření, která by fiskální problémy vyřešila. Všichni víme, proč nám S&P rating snížila," řekl analytik společnosti IHS Global Insight Diego Iscaro. Řečtí činitelé se v pondělí snažili trhy i Evropskou unii uklidnit, podle Iscara se ale ukazuje, že to nepomohlo.

"I když jsme to snížení očekávali, krátkodobě se tím zvýší výnosy řeckých dluhopisů. Je to součást tlaku, který na nás vyvíjejí ratingové agentury i investoři," myslí si Nikos Magginas z řecké centrální banky. Tlak podle něj nepoleví, dokud vláda nepředloží hmatatelné výsledky svého úsilí zlepšit stav veřejných financí.

Klíčové vodítko pro investory
Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Podle ratingu se velcí investoři rozhodují, komu a za jakých podmínek půjčí peníze. Snížení ratingu v drtivé většině případů znamená zvýšení nákladů na dluhovou službu. Jinými slovy, věřitelé mohou a velmi pravděpodobně i budou po Řecku vyžadovat vyšší úrok z úvěru, aby tak do půjčky promítli vyšší riziko.

"Každé další snížení ratingu jen zhoršuje náladu a situaci ještě více komplikuje. Stav ekonomiky je otázkou psychologie, trhy jsou pak nervózní a strach mají i lidé. Zvýší se nám náklady na obsluhu dluhů," poznamenal ke snížení hlavního ratingu Řecka politický analytik Costas Panagopoulos z organizace Alco Pollster.

Jediný člen eurozóny s ratingem B
Konkurenční ratingová agentura Fitch Ratings snížila ze stejných důvodů Řecku rating už minulý týden, a to ve stejném rozsahu jako S&P. Rating Řecka se pod pásmo A dostal poprvé po deseti letech a země je teď zároveň jediným členem eurozóny, který nemá rating v pásmu A.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!