Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko dostalo od Francie a Německa ultimátum kvůli eurozóně

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy | foto: Lidovky.cz

CANNES Evropští lídři ve středu zvýšili tlak na Řecko kvůli jeho rozhodnutí uspořádat referendum o finanční pomoci eurozóny této zemi. Plebiscit se v Řecku pravděpodobně uskuteční 4. prosince a představitelé Francie a Německa ve francouzském Cannes Řecku sdělili, že dokud se Řecko nerozhodne, zda chce zůstat v eurozóně, nemůže počítat s dalšími penězi ze záchranného balíku.

Německo a Francie také daly na srozuměnou, že záchrana eura je mnohem důležitější než záchrana Řecka.

"Raději bychom dosáhli stabilizace eura s Řeckem než bez Řecka, ale cíl ustálení eura je důležitější," řekla podle Reuters německá kancléřka Angela Merkelová po mimořádném středečním jednání s řeckým premiérem Jorgosem Papandreem.

Referendum podle ní bude v podstatě jen o otázce, jestli chce Řecko zůstat v eurozóně. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na společné tiskové konferenci uvedl, že "řečtí přátelé se musí rozhodnout, jestli chtějí v této cestě pokračovat s námi". Oba státníci také uvedli, že příští pondělí se uskuteční setkání ministrů financí členských států eurozóny.

Jednat mají o tom, jak urychlit rozhodnutí týkající se pákového efektu záchranného fondu eurozóny EFSF, na jehož zvýšení se lídři EU dohodli minulý týden v Bruselu.

Evropská unie a Mezinárodní měnový fond dále informovaly, že dokud neproběhne avizovaný plebiscit, Řecko nedostane potřebných osm miliard eur z balíku pomoci, které mělo obdržet tento měsíc. Věřitelé si chtějí být jisti, že Atény se budou držet programu úsporných opatření.

Řecký premiér Papandreu uvedl, že Atény mohou referendum uspořádat 4. prosince, podle Sarkozyho by to ale mohlo být i o den později. Podle agentury AFP premiér řecké vlády dál prohlásil, že otázka, která bude v plebiscitu Řekům položena, ještě nebyla stanovena, v sázce ale "jasně" bude setrvání Řecka v eurozóně.

Rozhodnutí upořádat referendum, jehož pondělní oznámení rozkolísalo světové finanční trhy, podle agentur hájil. Merkelová nicméně uvedla, že Řecko zbylých 16 států eurozóny o tomto kroku neinformovalo.

Pokud avizované referendum skutečně bude o finanční pomoci Řecku a pokud se voliči vyjádří proti, visela by nad Řeckem hrozba toho, že nedokáže splatit své dluhy. To by znamenalo další riziko pro evropské banky, z nichž některé jsou již nyní oslabené, a ohrozilo mnohem větší ekonomiky Itálie a Španělska. Na jejich záchranu by už blok nemusel mít peníze.

Předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker řekl, že Řecko zbankrotuje, jestli voliči záchranný balík odmítnou. Podle premiéra Papandrea má jeho země dostatek peněz do poloviny prosince, kdy musí umořit více než šest miliard eur z dlužné částky. Řecký premiér dále varoval, že pokud země brzy po konání referenda nedostane slíbenou pomoc, nebude moci vyplácet mzdy státních zaměstnanců nebo penze.

Výsledek referenda by mohl vést k odchodu Řecka z Unie

Internetový server deníku Financial Times informoval, že chystané referendum nebude o dohodě o finanční pomoci Řecku, ale právě o setrvání této země v eurozóně a v Evropské unii. Mluvčí řecké vlády však v zápětí tuto informaci popřel.

Připuštění toho, že výsledek prosincového hlasování by mohl vést k odchodu Řecka z měnové unie, je podle AP vůbec prvním oficiálním přiznáním toho, že takový odchod ze skupiny zemí platícím eurem je možný.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...