20. března 2012 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko dostalo prvních 7,5 miliardy eur z druhého balíku

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecko obdrželo prvních 7,5 miliardy eur (asi 184 miliard korun) z nového záchranného úvěru, který si zajistilo u členů eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Agentuře Reuters to řekli činitelé tamní vlády. Drtivou část získané částky Řecko použije na umoření dluhopisů, které drží centrální banky zemí eurozóny. Řecko mělo do dneška také splatit část státního dluhu za 14,5 miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ:

"Obdrželi jsme 5,9 miliardy eur od členů eurozóny a 1,6 miliardy eur od MMF," cituje agentura zdroj z ministerstva financí. Činitel upřesnil, že Řecko zaplatí Evropské centrální bance (ECB) a centrálním bankám členských zemí eurozóny celkem 4,66 miliardy eur. Umoří tak tříleté dluhopisy, které jsou splatné právě dnes.

Částka 4,66 miliardy eur pokryje také úroky, které u těchto dluhopisů dosahují zhruba 200 milionů eur. Zbývající peníze půjdou na pokrytí potřeb rozpočtu.

MMF a země eurozóny minulý týden schválily druhý záchranný úvěr pro Řecko v objemu zhruba 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu Kč). Země by tudíž měla mít dostatek finančních prostředků alespoň do roku 2014. Před uvolněním pomoci ale země musela provést restrukturalizaci státního dluhu, která byla největší v historii.

V rámci restrukturalizace utrpěli obrovské ztráty jen soukromí věřitelé, nikoliv institucionální, jako je ECB. To znamená, že Atény pořád musejí vyplácet úroky i splatné závazky. Řecký parlament přijetí pomoci už dříve schválil, dnes ji má ještě ratifikovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mluvčí vlády řekl, že dnes nebo ve středu bude jmenován i nový ministr financí, který nahradí Evangelose Venizelose. Ten v pondělí odstoupil, aby se mohl naplno věnovat práci v socialistické straně PASOK. Tu chce dovést k předčasným parlamentním volbám, které mají být začátkem května.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?