24. ledna 2012 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko je v platební neschopnosti. Přijde domino efekt?

Domino - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domino - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Ratingová agentura Standard & Poor's zřejmě finanční situaci Řecka po jeho dohodě o snížení dluhu u soukromých věřitelů označí za "selektivní platební neschopnost". Důvěryhodností celé eurozóny by to ale otřást nemuselo, řekl dnes agentuře Reuters šéf výboru státních ratingů S&P John Chambers.

Selektivní platební neschopnost znamená, že země nesplatila některé své dluhy podle původních podmínek, zatímco jiné splácí plně a včas.

"Není nijak předem dáno, že řecká platební neschopnost bude mít v eurozóně dominový efekt," řekl Chambers. Ratingové agentury upozorňovaly na možnost dočasného zařazení Řecka do kategorie technické platební neschopnosti již loni. V současnosti agentury hodnotí Řecko ratingovým stupněm těsně nad kategorií platební neschopností.

Kolik musí Řecko zaplatit?

Řecko má 20. března splatit část státního dluhu v objemu asi 14,5 miliardy eur (368 miliard Kč). Do té doby si musí zajistit druhý záchranný úvěr v sumě 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), který si dohodlo loni v říjnu s eurozónou a MMF.

 Řecko nyní jedná se zástupci soukromých finančních institucí o výměně dluhopisů, v níž by věřitelé obětovali až 70 procent hodnoty svých pohledávek. Dohoda se soukromými věřiteli je podmínkou toho, aby Atény získaly nový úvěrový balík od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Řecká vláda chce předložit věřitelům konečnou nabídku na podmínky výměny starých dluhopisů za nové do 13. února.

Řecko znervózňuje finanční trhy

Ceny akcií na burzách v západní Evropě zastavily několikadenní růst a vydaly se dolů. Analytici vidí jednu z příčin právě v nejistotě kolem jednání o seškrtání řeckého dluhu, na němž se Řecko snaží dohodnout se svými soukromými věřiteli.

Dohoda zatím vázne na úroku, který budou mít nové dluhopisy. Na trh se tudíž vrátily obavy, že riziko bankrotu Řecka zatím není zažehnáno.

Ministři financí eurozóny v pondělí Řecko a jeho věřitele vyzvali, aby se na podmínkách dobrovolného seškrtání dluhů dohodli co nejdříve. Předseda euroskupiny Jean-Claude Juncker řekl, že eurozóna by chtěla mít dohodu v příštích dnech. 

"Splátka řeckého dluhu se blíží a tu situaci je třeba řešit. Máme obavy o finanční společnosti, které si ještě nezajistily další kapitál," uvedla analytička Andrea Williamsová z investiční společnosti Royal London Asset Management.

Na druhém záchranném balíku půjček pro Řecko ve výši 130 miliard eur se dohodla eurozóna loni v říjnu. Podmínkou k němu je ale i dohoda s privátním sektorem na dobrovolném seškrtání dluhu. Ta by pak měla umožnit, že řecké zadlužení do roku 2020 klesne na úroveň 120 procent hrubého domácího produktu.

Řecko nemá na další jednání moc času. Už 20. března má totiž splatit část státního dluhu v objemu asi 14,5 miliardy eur (367 miliard Kč). Už nyní je jasné, že na to nebude mít peníze. Do té doby tak už musí mít zajištěný zmiňovaný druhý záchranný úvěr.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!