30. června 2015 9:31, aktualizováno  20:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O novém řeckém návrhu se nerozhodlo, bude se jednat ve středu. Evropa chce tvrdší podmínky

V Barceloně lidé protestovali na podporu Řecka před tamním sídlem kanceláře... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Barceloně lidé protestovali na podporu Řecka před tamním sídlem kanceláře... | foto: Reuters

ATÉNY Řecko předložilo věřitelům nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc. Rozhodnutí o něm v úterý nepadlo, evropští ministři budou v jednání pokračovat i ve středu, řekl předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Atény podle něj předloží podrobnosti ke svému návrhu na nový program pomoci pro zadluženou zemi. Dijsselbloem ale upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší.

Řecko požadovalo dvouletou dohodu se záchranným fondem eurozóny a souběžnou restrukturalizaci svého dluhu, podle agentury Reuters to oznámil úřad řeckého premiéra Alexise Tsiprase s tím, že Atény zůstávají u jednacího stolu. Jde o zcela jiný program než ten, v němž Řekové figurovali dosud a jehož podmínky nesplnili.

Zatím není jasné, jak na návrh zareagují věřitelé Řecka. Ministři financí zemí eurozóny o něm budou jednat v rámci telekonference v úterý v sedm hodin večer. Německá kancléřka Angela Merkelová ale podle agentury DPA prohlásila, že v Německu do nedělního řeckého referenda o návrzích věřitelů není debata o novém návrhu Atén možná.

Politici z Atén budou zřejmě muset říci, v jakých oblastech - a zda vůbec - jsou ochotní ustoupit. Jejich návrh však značí, že chtějí jednat a ne se spoléhat na výsledek nedělního referenda, v němž mají občané vyjádřit svůj postoj k návrhu zahraničních věřitelů.

V tuto chvíli je jisté, že jihoevropská země nezaplatí splátku 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu. 

Řecký premiér Alexis Tsipras zvažoval návrh na řešení dluhové krize, který Řecku na poslední chvíli předložil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Informoval o tom list Kathimerini. Juncker podle informací zdrojů vyžaduje, aby Tsipras zaslal písemný souhlas s podmínkami věřitelů.

Pak by se konalo mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny, na kterém by se dohodlo uvolnění zbylých peněz ze záchranného programu pro Řecko.

Řecku se zatím nechce vzdát společné evropské měny. Ministr financí Janis Varufakis pohrozil, že případnému odchodu země z eurozóny by se jeho vláda bránila soudní cestou. “Rozhodně budeme zvažovat, že se obrátíme na Soudní dvůr EU. Unijní smlouvy neobsahují ustanovení o opuštění eura a my to odmítáme přijmout. O našem členství není možné vyjednávat,“ řekl Varufakis.

Řecko také ve středu obnoví provoz tisícovky bankovních poboček kvůli penzistům, kteří nepoužívají platební karty umožňující výběr peněz z bankomatů. Oznámilo to tamní ministerstvo financí. Důchodci si tento týden budou moci vybrat maximálně 120 eur (zhruba 3 300 korun) na osobu.Pro ostatní účely by měly banky zůstat zavřené minimálně do pondělí, napsala agentura Reuters.

Uzavření bank je součástí opatření omezujících pohyb kapitálu. K těm vláda tento týden přikročila poté, co Evropská centrální banka (ECB) přestala navyšovat nouzové financování pro řecké banky.

Řekové mohou po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl stanoven na 60 eur (zhruba 1600 Kč). Mnozí starší lidé však platební karty nepoužívají, a nemohou si tak z bankomatů vybrat své důchody, píše Reuters.

Situace kolem Řecka se zdramatizovala poté, co premiér Alexis Tsipras o víkendu vyhlásil na 5. července referendum o plánech mezinárodních věřitelů na řešení dluhové krize. Eurozóna poté zamítla další prodloužení záchranného programu pro Řecko, který má vypršet už dnes.

Před bankomaty v Aténách se tvořily fronty. Lidé se snažili vybrat peníze.
Důchodci čekají před pobočkou Národní banky ve městě Iraklio na Krétě.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker učinil na poslední chvíli nový návrh, jak odblokovat peníze ze záchranného programu pro Řecko, a umožnit tak, že se země vyhne platební neschopnosti. Juncker podle zdrojů agentury Reuters navrhl, že pokud premiér Alexis Tsipras zašle písemný souhlas s podmínkami, svolá Juncker ještě v úterý mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny. Podle zdrojů z řecké vlády ale Tsipras podmínky věřitelů dál odmítá.

Situace kolem Řecka se zdramatizovala poté, co Tsipras podmínil dohodu s věřiteli referendem, které se bude konat tuto neděli. Eurozóna poté zamítla další prodloužení záchranného programu pro Řecko, který má vypršet už dnes. Evropská centrální banka (ECB) navíc přestala zvyšovat nouzové financování (ELA) pro řecké banky, což Atény přinutilo banky na týden uzavřít.

Podle zdroje agentury Reuters z řecké vlády dnes Atény neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku zhruba 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard Kč). Šéfka fondu Christine Lagardeová už dříve uvedla, že pokud Řecko peníze nezaplatí, bude to hned znamenat platební neschopnost.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!